Wędzisko (wędka). Co to jest? Jakie wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Wędzisko jest zbieżnym kijem, który wykonuje się z włókien węglowych i borowych, dzięki czemu jest ono mocne, sztywne, ale jednocześnie długie i lekkie.

Jakie wybrać?

     Wędziska można podzielić na składane, które są łączone kielichowo, a także teleskopowe, które składają się z kilku lub kilkunastu części. Minimalna długość wędziska wynosi 30 cm. Wybór wędziska zależy przede wszystkim od potrzeb użytkownika. Wszystkie rodzaje są dobrym wyborem, a ich jakość nie zależy od typu, lecz od indywidualnych cech. Wędziska różnią się między sobą również przeznaczeniem. Niektóre produkty tego typu są przeznaczone do połowu ryb spokojnego żeru, a inne do połowu nieco większych okazów, dlatego warto dokładnie zapoznać się z opisem produktu zamieszczonym na opakowaniu przez producenta.

     Ważnym elementem wędziska jest przelotka, która powinna być jak najlepszej jakości. Przelotka jest pierścieniem, który umożliwia swobodne przemieszczanie się żyłki wzdłuż wędziska podczas rzutu i holu. Przelotki wykonuje się z tworzywa sztucznego i z metalu. Przelotki z metalu są trwalsze, ale jednocześnie podatne na korozje, o czym należy pamiętać. Przelotki są umieszczane przy wędzisku za pomocą omotek za stopki, przy czym w wędziskach teleskopowych zakłada się je dopasowanymi tulejami na końce segmentów. Początkowo pierścień główny przelotki wykonywano z drutu, niemniej jednak współcześnie znacznie bardziej popularne są pierścienie główne w postaci ceramicznej wkładki ze spieków lub stali. Warto je wybrać, ponieważ gwarantują minimalny opór tarcia żyłki i maksymalną gładź. Przelotki odpowiadają także za przeniesienie obciążenia z żyłki na wędzisko. Liczba przelotek oraz ich rozlokowanie, jest związane z akcją wędziska. Odpowiadają bowiem za jego amortyzację podczas holu i wyrzutu.

     Akcję wędziska także należy uwzględnić podczas jego wyboru. Akcją wędziska określa się sposób ugięcia wędziska, który decyduje o szybkości zacięcia i możliwościach amortyzacyjnych podczas holu. Akcję wędziska oznacza się literami od A do D. A oznacza szybkie zacinanie i słabszą amortyzację w czasie holu, natomiast D oznacza wolne zacinanie oraz dużą amortyzację w czasie holu. Poleca się wędziska oznakowane symbolami literowymi B i C, ponieważ są one oznaczeniami pośrednimi. W sklepach można się także spotkać z systemem cyfrowym. Akcję wędziska określa się wówczas symbolami cyfrowymi od 1 do 5. Jedynka oznacza miękką akcję, natomiast piątka akcję szczytową. Pozostałe cyfry są oznaczeniem akcji pośrednich.

Czym się kierować przy zakupie?

     Przy zakupie należy się kierować przede wszystkim tym, czy wędzisko posiada antypoślizgowy uchwyt, który zapewni komfort użytkowania oraz ułatwi operowanie wędziskiem. Poza tym powinno być pokryte antyuderzeniowym lakierem. Warto wybrać wędzisko, do którego dołączony jest pokrowiec. Przy zakupie trzeba także zwrócić uwagę na długość transportową i długość po rozłożeniu. Wędzisko powinno być bowiem łatwe w przenoszeniu i przechowywaniu, innymi słowy mobilne. Najlepiej wybierać wędziska z kartą gwarancyjną.