Wioślarstwo. Co to jest? Opis, zasady, punktowanie. Jak uprawiać?

     Wioślarstwo jest sportem wodnym, który może być rekreacyjny lub wyczynowy. Wioślarstwo polega na wiosłowaniu i rozgrywaniu wyścigów. Wioślarstwo jako nowoczesna dyscyplina sportowa ukształtowało się w Anglii. Tam odbyły się pierwsze zawody. W 1892 roku powstała FISA, czyli Międzynarodowa Federacja Wioślarska. Pierwsze mistrzostwa Europy zostały rozegrane tego samego roku. Od 1900 roku wioślarstwo jest elementem programu igrzysk olimpijskich. Pierwsze mistrzostwa Europy kobiet zostały rozegrane w 1954 roku. Wioślarstwo kobiet znajduje się w programie igrzysk europejskich dopiero od 1976 roku. Mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn są natomiast rozgrywane od 1974 r. co roku.

Opis, zasady, punktowanie. Jak uprawiać?

     Zawodnicy mają do dyspozycji różne typy łodzi wioślarskich. Łodzie wioślarskie są poruszane siłą mięśni wioślarzy, przy pomocy wioseł, które są oparte w obrotowych dulkach umocowanych na odsadniach, które są zlokalizowane na burtach łodzi. Wioślarze są umiejscowieni w ten sposób, że siedzą tyłem do kierunku poruszania się łodzi. Sternik jest zwrócony twarzą w kierunku płynięcia łodzi. Znajduje się on w części dziobowej – leży, albo siedzi z tyłu. Współcześnie regaty sportowe rozgrywa się na torach regatowych, które są wytyczone bojami i mają długość 2 km. Każda łódź posiada własny to o szerokości około 12, 5 – 15 metrów. Liczy się kolejność osad w biegu finałowym. Rekordy czasowe nie są notowane. Regaty mężczyzn są odbywane w trzech konkurencjach krótko wiosłowych, mianowicie jedynek, dwójek podwójnych i czwórek podwójnych oraz w pięciu konkurencjach długo wiosłowych, czyli dwójek bez sternika, dwójek, czwórek bez sternika, czwórek i ósemek.

     Konkurencje wagi lekkiej (średnia waga zawodnika wynosi 70 kg) są rozgrywane także podczas regat. Jeśli chodzi o wioślarstwo na Igrzyskach Olimpijskich, to konkurencje męskie, które są rozgrywane noszą nazwę jedynki, dwójki podwójnej, dwójki podwójnej wagi lekkiej, czwórki podwójnej, dwójki bez sternika, czwórki bez sternika, czwórki wagi lekkiej bez sternika i ósemki. Z kolei konkurencje rozgrywane odnośnie do regat dla kobiet noszą nazwy jedynek, dwójek podwójnych, dwójek podwójnych wagi lekkiej, czwórek podwójnych, dwójek bez sternika, a także ósemek. W przypadku konkurencji wagi lekkiej kobiet średnia waga zawodniczek wynosi 57 kg.