Co brać pod uwagę przy zakupie odtwarzacza dvd?

Udostępnij na:

     Pomimo rosnącej popularności standardu Blu-Ray, ludzie wciąż chętnie kupują odtwarzacze DVD. Jest to podyktowane przede wszystkim wysoką dostępnością wielu tytułów w przystępnych cenach, które są nagrane właśnie na płytach DVD. Zatem, co brać pod uwagę przy zakupie odtwarzacza DVD?

     Przede wszystkim zastanówmy się, czego poszukujemy? Odtwarzacza stacjonarnego, który podpinamy do naszego telewizora w salonie, czy odtwarzacza przenośnego, który znajdzie swoje miejsce w torbie podróżnej?

Pierwszy z nich, to znana wszystkim podłużna skrzynka z niewielkim wyświetlaczem i miejscem na płytę. Posiada liczne wejścia i wyjścia, które umożliwiają sprzężenie sprzętu z telewizorem, magnetowidem oraz zaawansowanym systemem głośników.

Przenośny odtwarzacz stawia natomiast na maksymalną mobilność. Jest to niewielkie pudełeczko, nieco większe od płyty DVD. Po otwarciu, ukazuje nam się niewielki monitor, miejsce na płytę i podstawowe przyciski obsługi jak Play, Stop czy przewijanie. Nie znajdziemy w nim też wymyślnych złączy, poza zwykłym na słuchawki. Można go używać poprzez zasilanie zewnętrzne lub baterie.

     Wbrew pozorom, rodzajów płyt DVD jest kilka. Jest to między innymi DVD-R – najpopularniejszy format, DVD+R, DVD-RW, DVD-RAM czy DVD-R DL. Przy zakupie odtwarzacza DVD, warto zwrócić uwagę, aby była możliwość uruchomienia jak największej ilości formatów, aby uniknąć jakiś problemów w przyszłości. Jednak nie należy od razu przekreślać jakiegoś urządzenia, lepszego pod wieloma względami od drugiego odtwarzacza, tylko dlatego że nie obsługuje jednego czy dwóch formatów (najprawdopodobniej tych najmniej popularnych, z którymi zapewne nigdy się nie zetkniemy). Jednak to, na co warto zwrócić uwagę, to tak zwane formaty dodatkowe. Dzięki nim, nasz nowy odtwarzacz będzie obsługiwał nie tylko płyty DVD, ale także zwykłe kompakty z muzyką, CD z filmami nagranymi z komputera czy muzyką w formacie mp3. A to są już bardzo przydatne funkcje, które z pewnością się przydadzą, czyniąc nasz odtwarzacz bardziej uniwersalnym, multimedialnym.

     Coraz częstszym wyposażeniem stacjonarnych odtwarzaczy DVD jest dysk twardy, taki, jaki znamy z komputerów. Umożliwia to nie tylko nagrywanie programów telewizyjnych, ale umożliwia stworzenie własnej filmoteki, bez potrzeby poszukiwania za każdym razem osobnej płyty.

     Teraz pozostaje jeszcze ważna kwestia tego, jakie złącza powinien posiadać stacjonarny odtwarzacz DVD. Przede wszystkim złącze EURO (inaczej SCART), jest to charakterystyczne, szerokie wejście/wyjście, za pomocą którego podłączymy odtwarzacz do naszego telewizora kineskopowego. Jeżeli posiadamy nowoczesny telewizor, który obsługuję standard HD, kupmy odtwarzacz wyposażony w złącze HDMI, za pomocą którego obraz i dźwięk będą przesyłane w najwyższej jakości do naszego telewizora. Ponadto, na pewno znajdziemy wejście A/V, które umożliwia podpięcie systemu kina domowego oraz gniazdo DVI, przydatny, kiedy chcielibyśmy podłączyć zestaw do komputera i na nim odtwarzać filmy, ale jest on już wypierany przez złącze HDMI, które znajdziemy także w komputerach.

     Jest to podstawowa charakterystyka odtwarzaczy DVD. Warto wybrać się osobiście do dużego sklepu ze sprzętem RTV i obejrzeć wybrane odtwarzacze pod kątem dopasowania stylistycznego do naszego wystroju wnętrza, a także sprawdzić czy sprzęt jest wyposażony w intuicyjne menu. Kiedy będziemy mieli już konkretny model na oku, warto wejść na stronę skapiec.pl bądź ceneo.pl i znaleźć najbardziej atrakcyjną ofertę dla nas w internecie, zamówić i cieszyć się wieczorami z dobrym kinem. Domowym.