Co brać pod uwagę przy zakupie zmywarki do naczyń?

Udostępnij na:

     Czy już wiesz, że warto kupić zmywarkę? Takie urządzenie nie tylko wyręcza w zmywaniu, za którym raczej nikt nie przepada, ale też umożliwia zaoszczędzenie wody, energii i czasu. Poza tym zmywarka chroni nasze ręce, zmywa dokładniej niż najdokładniejsze zmywanie ręczne i suszy naczynia, nie potrzebujemy więc specjalnego miejsca na suszarkę. W zmywarkę warto zainwestować, a na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rozmiar i wygląd zmywarki

Do dyspozycji mamy zmywarki wolnostojące i do zabudowy o standardowej szerokości rzędu 45 i 60 cm. Jeżeli warunki nam na to pozwalają lepiej jest wybrać urządzenie większe, które będzie bardziej ekonomiczne w użytkowaniu.

Ponieważ zmywarka ma nam posłużyć przez długie lata musimy ją umiejętnie dopasować do wnętrza. Lepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku wybór zmywarki do zabudowy, bo możemy ją idealnie dopasować do wyglądu szafek kuchennych, a wraz ze zmianą wystroju wnętrza zmiana zabudowy zmywarki również nie będzie problemem.

Oszczędność, efektywność zmywania i hałas

Zależy od klasy energetycznej, klasy zmywania i klasy suszenia.

Klasa energetyczna oznaczana jest symbolami literowymi od A do G. Im wyższe oznaczenie, tym mniej prądu zużyje nasze urządzenie. Klasa A jest więc najtańsza w eksploatacji. Różnice w zużyciu prądu pomiędzy klasami wynoszą ok. 12%. To dużo zwłaszcza w dłuższym okresie czasu.

Klasa zmywania określa efektywność usuwania zanieczyszczeń z powierzchni naczyń. Im wyższa klasa (tu również stosuje się oznaczenia literowe od A do G) tym lepiej zmywarka poradzi sobie z zabrudzeniami.

Efektywność suszenia określa stopień wysuszenia naczyń po zakończeniu cyklu. Do wskazania efektywności wykorzystywane są te same oznaczenia literowe. W klasie A efektywność suszenia jest najwyższa.

Poziom hałasu emitowanego przez większość zmywarek nie przekracza 40 dB. Jest to poziom zadowalający, jednak na ten parametr też należy zwrócić uwagę. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku urządzeń, które znajdą się w aneksach kuchennych (połączonych z innymi pomieszczeniami, najczęściej z salonem).

Programy i funkcje zmywarki

Większość zmywarek ma przynajmniej trzy podstawowe programy, ale warto wybrać takie urządzenia, które mają ich nieco więcej. W życiu codziennym na pewno przyda się program zmywania wstępnego (namoczenie naczyń i usunięcie resztek), program normalny do mycia normalnie zabrudzonych naczyń, program intensywny do mycia naczyń bardzo zabrudzonych, oraz program oszczędny lub ekspresowy do naczyń zabrudzonych w stopniu lekkim.

Jeżeli mamy problem z rozpoznaniem stopnia zabrudzenia pomożemy sobie wybierając zmywarkę ze specjalnym sensorem dostosowującym program zmywania automatycznie. Trzeba jednak wiedzieć, że im więcej zaawansowanych programów, funkcji i dodatków tym droższe będzie urządzenie.

Tryby ułatwień w zmywarce

To wspomniany już sensor elektroniczny, który samodzielnie wybierze program zmywania dostosowując go do stopnia zabrudzenia naczyń. Warto też zwrócić uwagę na to, czy w wybranej zmywarce znajduje się funkcja ‚pół załadunku’ – to pozwoli zredukować koszty zmywania przy niewielkiej ilości naczyń.

Jeśli zależy ci na tym, by zmywarka zmywała w czasie gdy nikogo nie ma w domu, albo wtedy gdy prąd jest tańszy (tańsza taryfa – np. taryfa nocna), wybierz zmywarkę z opóźnionym startem.

     Pamiętaj, że nowoczesne urządzenia są coraz oszczędniejsze. Ich użytkowanie pomoże ci zaoszczędzić drogocenny czas i coraz cenniejszą energię.