Co to jest konwerter? Jakie są rodzaje?

Udostępnij na:

Konwerter, co to takiego?

       Konwerter jest częścią zestawu antenowego dzięki któremu możliwy jest odbiór sygnału satelitarnego. W wielkim skrócie można powiedzieć, że sygnał ten odbija się od lustra czaszy i zostaje wychwycony właśnie przez konwerter. Występuje kilka rodzajów konwerterów, a to który z nich wybierzemy zależy od tego jaką instalację antenową planujemy zrobić.

Rodzaje konwerterów.

SINGLE to konwerter umożliwiający odbiór sygnału z jednego satelity dla jednego tunera z jedną głowicą. Wśród wielu konwerterów tego typu najtańszy a zarazem bardzo dobrze funkcjonujący jest Golden 201. Kupując konwerter koniecznie trzeba zwrócić uwagę na tak prozaiczny element jak jego kolor. Przyczyna jest prosta. Konwertery w ciemnych kolorach podczas lata są narażone na nagrzewanie przez promienie słoneczne, a to może doprowadzić do uszkodzenia elektroniki. Koszt konwertera rodzaju Single waha się między 20 a 50 złotych.

TWIN to konwerter służący do podłączenia dwóch tunerów jednogłowicowych lub tunera dwugłowicowego. Tutaj specjaliści polecają dwa konwertery, które najlepiej się sprawują i są dostępne w korzystnej cenie. Pierwszy z nich to Golden GI-202, a drugi to Maximum 0,2. Koszt zakupu konwertera typu Twin to przedział między 40 a 90 złotych. Warto jednak pamiętać, że nie ma co przepłacać gdyż niejednokrotnie tańsze urządzenia sprawują się o wiele lepiej niż ich droższe odpowiedniki.

QUAD to konwerter bardziej wymagający. Służy on do instalacji maksymalnie czterech wyjść z konwertera. Jeśli potrzebujemy konwerter do zainstalowania dwóch tunerów dwugłowicowych albo czterech jednogłowicowych to takie urządzenie będzie idealne. Cena takiego konwertera to przedział od 60 nawet do 300 złotych.

OCTO to konwerter na osiem wyjść. Jego cena to powyżej 100 złotych.

     Aby móc odbierać z więcej niż jednego satelity potrzebujemy konwerterów innego typu. Potrzebna nam jednak będzie taka ilość i rodzaj konwerterów ile satelit będziemy chcieli odbierać. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów. Po pierwsze jakim tunerem dysponujemy, po drugie położenie satelit z których sygnał ma być odbierany. Nie mogą być położone zbyt blisko siebie ponieważ później będziemy mieć problemy z instalacją konwertera z powodu braku miejsca.

Konwerter typu MONOBLOCK – co to takiego?

     Konwerter tego typu umożliwia odbiór z dwóch satelit, a poza tym posiada wbudowany przełącznik DiSEqC. Ma on zarówno wady jak i zalety. Do głównych wad możemy zaliczyć: brak możliwości dokładnej regulacji urządzenia dla każdego z satelity osobno. Taka sytuacja może spowodować dobry odbiór z jednego satelity, zaś z drugiego utrudniony. Kupując konwerter typu Monoblock trzeba zwrócić uwagę na to, do jakiej czaszy przystosowane jest urządzenie. Na rynku dostępne są dwa rodzaje konwerterów typu Monoblock:

MONOBLOCK SINGLE umożliwia odbiór z dwóch satelit na jednym tunerze jednogłowicowym.

MONOBLOCK TWIN umożliwia odbiór z dwóch satelit na dwóch tunerach jednogłowicowych albo jednym dwugłowicowym.

     Aby wybrać odpowiedni konwerter na pewno trzeba mieć chociażby nikłe pojęcie o tym urządzeniu. Musimy także wiedzieć do czego dokładnie chcemy go zastosować, aby móc wybrać odpowiedni typ. Jeśli mamy problemy z doborem odpowiedniego urządzenia poprośmy o radę sprzedawcę, który dokładnie wyjaśni nam jaki konwerter do czego służy.