Faks, telefaks, fax. Jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Faks oprócz standardowego faksowania może posiadać także wiele innych możliwości, które zbliżają go do telefonu stacjonarnego. Najważniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie faksu jest jakość wydruku. Decydujący wpływ na jakość wydruku ma metoda wydruku. Współczesne faksy wykorzystują metody: termiczną, termotransferową, laserową i atramentową. Metoda termiczna nie gwarantuje wysokiej jakości wydruku, a dokumenty wydrukowane termicznie nie nadają się do archiwizacji. Zaletą są niskie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Metoda termotransferowa daje lepszą jakość wydruku, ale wadą są wysokie koszty eksploatacyjne. Metoda laserowa daje najwyższą jakość wydruku. Mimo wysokich kosztów inwestycyjnych i kosztów zakupu tonerów jest godna polecenia, ponieważ tonery charakteryzują się bardzo dużą wydajnością. Niższe koszty inwestycyjne przy bardzo dobrej jakości wydruku charakteryzują faksy wykorzystujące metodę atramentową. Niestety tonery są mało wydajne.

     Kolejny ważny parametr faksu telefonicznego, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę to pojemność zasobnika na papier. Przeciętnie wynosi 10 – 50 stron. Im większa, tym lepsza funkcjonalność urządzenia. W przypadku faksów wykorzystujących metodę termiczną, zamiast pojedynczych kartek, wykorzystuje się papier na rolkach. Komfort użytkowania zwiększa się, jeżeli faks jest wyposażony w podajnik na dokumenty. Nie trzeba będzie ręcznie wkładać kartek, tylko będą one pobierane automatycznie z podajnika. Może się zdarzyć, że zabraknie papieru. Wówczas pomocna jest funkcja odbierania dokumentów bezpośrednio do pamięci. Można je będzie wydrukować po uzupełnieniu papieru. Bardzo przydatną funkcją jest też funkcja wysyłania dokumentu do wielu odbiorców.

     Przy wyborze faksu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na tryb zasilania urządzenia. Faks może być zasilany przez kabel podłączony do gniazdka, albo akumulatory lub baterie. Jeżeli zależy nam na zakupie faksu bezprzewodowego, warto od razu zaopatrzyć się w zapas baterii.