Gofrownica. Jaką wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Możliwość zjedzenia pachnącego, chrupiącego, cieplutkiego gofra to chyba wystarczający argument przemawiający za kupnem gofrownicy. Ale jaką gofrownicę wybrać aby była idealna pod każdym względem?

Na co zwrócić uwagę?

     Gofrownica domowa jest zbudowana w prosty sposób, łatwy w obsłudze i czyszczeniu. Już na wstępie musimy zdecydować w jakim kształcie chcemy przyrządzać gofry. Do wyboru mamy urządzenia w których jednocześnie możemy przygotować dwa smakołyki albo kilka mniejszych w kształcie serc.

     Ważnym kryterium jest moc urządzenia. Im większa moc gofrownicy tym szybciej nagrzewa się ona i piecze gofry. Większość dostępnych gofrownic ma moc 700W, są też takie o mocy 1000W a nawet więcej. Jeśli chcemy aby gofry były chrupiące a nie „gumowate” to moc gofrownicy nie może być mniejsza niż 1200W. Musimy więc zdecydować, która będzie dla nas najodpowiedniejsza.

     Warto też zwrócić uwagę czy gofrownica posiada lampkę kontrolną zasilania. Świeci się ona wówczas, gdy urządzenie jest podłączone do prądu. Dobrym rozwiązaniem jest także lampka kontrolna temperatury, która mówi o tym, kiedy płytki gofrownicy są dobrze nagrzane. Wiadomo wówczas, że można już wylewać na nie ciasto. Jest to przydatna funkcja, gdyż kiedy ciasto wylejemy na słabo nagrzaną płytkę to gofry trudniej będą od niej odchodzić. Funkcjonalne są gofrownice posiadające możliwość regulacji temperatury. Dzięki temu można manipulować stopniem zarumienienia gofrów.

     Gofrownice są urządzeniami średniej wielkości, nie mniej jednak w małych kuchniach potrafią nieco przeszkadzać. Dlatego też praktycznym rozwiązaniem jest wybór gofrownicy którą można stawiać w pozycji pionowej. Równie przydatna jest funkcja zastosowania schowka na przewód sieciowy, dzięki czemu kabel nie pląta się. Dzięki termoizolacyjnej budowie i nienagrzewającym się uchwytom korzystanie z gofrownicy będzie bezpieczniejsze i pozwoli na uniknięcie oparzeń.

Producenci.

     Do głównych i najbardziej znanych producentów gofrownic należą MPM, Holden, Eldom, Philips i inni. Ceny gofrownic zależą od jakości, mocy, a także ich wyglądu.