Jak wybrać lornetkę? Na co zwracać uwagę przy kupnie?

Udostępnij na:

     Do podglądania dzikiej przyrody, oceniania odległej ścianki wspinaczkowej, podziwiania podniebnych akrobacji na pokazach lotniczych czy choćby do szpiegowania sąsiadów. Mowa oczywiście o lornetce, urządzeniu, które pozwala przyjrzeć się światu z bliska. Jednak, aby zrobić to tak, aby mieć jak najlepszy, najbardziej wyraźny obraz oraz pewność solidnego wykonania, należy wybrać model o dobrym układzie optycznym i nie tylko. Jak wybrać lornetkę i na co zwracać uwagę przy zakupie?

     Jeżeli mamy choć niewielkie pojęcie o fotografii i optyce fotograficznej, wybór lornetki nie powinien sprawić nam żadnych problemów. Poszczególne modele różnią się od siebie wielkością, a co za tym idzie, wagą, jasnością obrazu, kątem widzenia oraz mocą przybliżania. Wszystkie te parametry składają się na sprzęt, który będzie najbardziej dopasowany do naszych potrzeb.

     Na lornetce znajdziemy przede wszystkim dwa oznaczenia, na przykład 20 x 60mm czy 7 x 40mm. Pierwsza liczba bądź cyfra, to powiększenie obrazu, widzianego przez lornetkę, druga, to tak zwana apertura, czyli średnica pierwszej soczewki, czyli tych z przodu. Kombinacja tych cyfr przekłada się na użyteczność lornetki. Przy mniejszym przybliżeniu uzyskujemy dużo szerszy kąt widzenia. Im „zoom” jest większy, tym bardziej ten kąt zwęża się, co może mieć swoje plusy w postaci łatwego skupienia się na detalach, ale i minusy, jeżeli mamy zamiar podziwiać panoramę górską. Bardzo duże przybliżenie, to także problem z utrzymaniem stabilnego obrazu. Nawet najmniejszy ruch ręki będzie powodował znaczne, widoczne zatrzęsienia widoku. Jeżeli zależy nam na bardzo stabilnym obrazie i dużym zbliżeniu, konieczne będzie oparcie rąk o stół czy kamień bądź dokupienie statywu, co znacząco powiększy gabaryty naszego zestawu.

     Średnica soczewek (czyli drugi parametr) również jest bardzo ważna. Przekłada się to na jasność obrazu. Jest to bardzo logiczne – przez większe szkło wpada więcej światła, a przez mniejsze, mniej światła. Minusem szerokich obiektywów jest zwiększenie gabarytów lornetki i zmniejszenie jej poręczności.

     Dla podróżników, dobrze wybrać lornetkę możliwie lekką i poręczną o szerokim kącie widzenia i przeciętnym przybliżeniu. Dobrym wyborem będą lornetki 8 – 10 x 8 – 40mm. Przy takim zastosowaniu, dobrze by było, aby lornetka była solidnie wykonana. Pokusić się można nawet o wodoszczelność.

     Obserwacje przyrodnicze? Tutaj sprawdzą się niewielkie lornetki 8 x 35 – 40mm o możliwości ustawienia bliskiej ostrości, na nieodległe przedmioty.

     Dla obserwacji astronomicznych, warto kupić lornetkę cięższą, o większej średnicy rzędu 50 – 60mm i z dodatkowym statywem, dla lepszego „zbierania” światła. Jeżeli zaś pasjonujemy się nieboskłonem już naprawdę poważnie, warto pokusić się o droższy sprzęt z aperturą przekroju 70 – 100mm. Da nam to wyraźny, jasny obraz, nawet słabo widocznych elementów nieba.

     Jest jeszcze kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę. Jest to między innymi, tzw. długie oko („eye relief”), dzięki czemu oko nie styka się bezpośrednio z soczewką, unikając zatłuszczenia szkła, warstwy anty refleksyjne oraz zastosowane filtry, poprawiające jakość obrazu w określonych warunkach oraz oczywiście jakość wykonania oraz użyte materiały. Warto także zapoznać się ze słowniczkiem terminologii „lornetkowej” – militaria.pl/porady/optyka/lornetki_slowniczek.xml

     To jednak nie wszystko. Pozostaje jeszcze do rozważenia kwestia zastosowanych w lornetkach pryzmatów – porro oraz dachowych. Lornetka działa podobnie do ludzkiego oka, więc przybliżony obraz jest do góry nogami. Aby zniwelować ten efekt, którym u ludzi zajmuje się mózg, stosuje się pryzmaty. Pierwsze z nich, porro, przekładają się na charakterystyczny wygląd lornetki – przy zastosowaniu ich, niezbędne jest lekkie przesunięcie obiektywów względem okularów. Zwiększa do gabaryty lornetki. Dają jednak lepszą jakość widzenia, gdyż dobre wykonanie większych pryzmatów, jest łatwiejsze. Są też tańsze niż lornetki z dachowymi pryzmatami o porównywalnej jakości obrazu. Dachowe pryzmaty są ustawiane w prostej linii okulary – obiektywy, przez co lornetka jest węższa i poręczniejsza. Pryzmaty za to są mniejsze, przez co trudniej i drożej jest wykonać je w wysokiej jakości.