Jakiej firmy wybrać laptop? Jaki laptop kupić?

     Dziś potrzebujemy naszej skrzynki mailowej, zdjęć, tekstów, muzyki czy filmów dosłownie wszędzie – w pracy, domu, na uczelni czy na urlopie. Rola dużych komputerów stacjonarnych zdecydowanie spadła w codziennym użytku na rzecz laptopów. Na rynku króluje kilka marek, każda ceniona za inne cechy. Czym kierować się podczas zakupu? Jakiego producenta laptopów wybrać?

     Uściślijmy najpierw czego spodziewamy się po przenośnym komputerze. Jeżeli ma to być tylko użytkowanie Internetu, komunikatorów, poczty i słuchanie muzyki, przy czym często przemieszczamy się ze sprzętem, warto spojrzeć na mniejsze modele. Mniejsze, to znaczy z matrycą między 12-cali a 14. Tego typu laptopy są lekkie, zapewniają wystarczającą ilość miejsca do codziennej pracy i charakteryzują się długim czasem działania na baterii. Z reguły oferują mniejsze możliwości multimedialne czy obliczeniowe (gry, obróbka wideo). W przypadku gier, obróbki zdjęć czy filmów, warto swoje kroki skierować w stronę modeli od 15,4-cala do 17. Są one znacznie większe i cięższe, przez co tracą na mobilności.

     Zaczniemy od bardzo popularnego Acera. Jest to firma, która tworzy laptopy o przeciętnym wyglądzie i względnie dobrych osiągach. Nie należy się generalnie spodziewać powalenia z nóg tym sprzętem. Zniechęcać może także średniej jakości materiały wykończeniowe. Jednak to, czym kusi Acer to stosunkowo niska cena. Przeciętnego laptopa tej firmy można dostać już za 1500 – 1800 złotych, np. Aspire 5732Z-432G25Mn z matrycą 15,6” i dyskiem 250gb.

     W podobnej klasie możemy znaleźć firmę Fujitsu – Siemens. Przykładowo Fujitsu Esprimo Mobile V6505 z matrycą 15,4”, dyskiem 320gb za około 1700 – 2000 złotych. Producent ten oferuje także modele dla osób biznesowych z serii Amilo Pro, jednak jest to już wyższy pułap cenowy. Charakteryzują się one jednak lepszym wykonaniem i większą trwałością.

     Hewlett – Packard to jeden z potentatów w tej dziedzinie. (Od jakiegoś czasu do koncernu HP należy także Compaq, który już nie jest osobnym producentem, a linią laptopów HP). Hewlett tworzy laptopy o dużej rozpiętości cenowej i jakościowej. Poczynając od prostego HP Compaq 610 T1500, do bogatej i szerokiej linii laptopów multimedialnych HP Pavilion. HP w nieco droższych modelach (pułap 2200 – 3000 złotych) cechuje się bardzo ładnym, nowoczesnym designem. Natomiast wszystkie wysoką jakością materiałów i dobrym dopasowaniem elementów. Na plus należy także doliczyć bardzo pomocny Help Center, który pomoże nawet po skończeniu się gwarancji.

     Idąc tym tropem, nie należy zapominać o dużych konkurentach HP, czyli Dell czy IBM/Lenovo. IBM/Lenovo to wręcz historyczna marka. Produkty tego producenta nie należą do najtańszych, trzeba liczyć się z wydatkiem przynajmniej 2500 – 3000 złotych. W zamian jednak otrzymujemy sprzęt o bardzo dobrze dobranych parametrach, o stabilnym działaniu i dobrym wykończeniem. Jednak bez ekstrawagancji, jeżeli chodzi o wygląd.

     Z Dellem jest podobnie, choć ten producent ostatnio stawia także na wygląd, czego przykładem może być kolorowa seria Inspiron.

     Nie należy także zapominać o dość drogich, ale dobrze zbudowanych, nadających się do domowej rozrywki na wysokim poziomie, laptopach Sony serii VAIO. W tych modelach najczęściej możemy znaleźć chociażby przyszłościowy napęd Blu-Ray.

     Jeżeli ktoś posiada większy portfel, zależy mu na bardzo dobrej jakości obrazu, charakterystycznym, przez wielu lubianym designem, warto zwrócić się ku firmie Apple, która posiada dwie, główne serie laptopów – MacBook oraz MacBook Pro. Cechują się innowacyjnym rozwiązaniem jakim jest MultiTouch, czyli laptopowa mysz, która znacznie ułatwia pracę ze zdjęciami oraz bardzo wysoką jakością wykonania. Całość doprawiona znanym i cenionym systemem Mac OS. Jednak w Polsce ceny są dla większości zaporowe. Za MacBooka z 13,3-calowym wyświetlaczem trzeba zapłacić około 3500 złotych, wersja Pro z takim samym wyświetlaczem jest nieco droższa.

     Przy zakupie laptopa, przesiadając się z komputera stacjonarnego, należy pamiętać o jednej rzeczy – w przypadku komputerów przenośnych istnieje mniejsza skala możliwości późniejszej rozbudowy sprzętu. O ile zakup większego dysku nie jest zbyt dużym wydatkiem i problemem (ale wciąż droższe od sprzętu stacjonarnego), to np. kości RAM są już dużo droższe. Z reguły nie ma też możliwości wymiany procesora, a jeżeli można, to jest to zdecydowanie nieopłacalne.