Jakiej firmy wybrać lodówkę, chłodziarko – zamrażarkę?

Udostępnij na:

     Na szczęście nie musimy już trzymać mięsa czy jajek za oknem bądź w piwnicy, żeby się nie zepsuły. Duże, oszczędne i nowatorskie lodówki czy chłodziarko – zamrażarki zajęły pewne miejsce w naszej kuchni. Jest to niewątpliwie spory wydatek, ale właściwie jednorazowy, a przynajmniej na dobre kilka lat. Warto więc wybrać coś, co posłuży nam dobrze i będzie spełniać nasze oczekiwania. Zatem, jakiej firmy wybrać lodówkę czy chłodziarko – zamrażarkę?

     Rynek lodówek i chłodziarko – zamrażarek jest niezwykle bogaty. Możemy znaleźć lodówki sięgające nam do pasa, idealnie pasujące do niewielkiego pokoju studenta, a także wielkie (choć niekoniecznie pojemne), dwudrzwiowe szafy z automatem do robienia kostek lodu. Białe, srebrne, czarne, a nawet takie ze specjalną przegrodą do chłodzenia wina czy szampana. Wszystko oczywiście okraszone odpowiednią energooszczędną klasą energetyczną A+ czy A.

     Ale skoro jest ich tyle na rynku, to którą wybrać? Przede wszystkim taką, która idealnie będzie pasować do naszych potrzeb, a tego nie sprawdzimy bez osobistej wizyty w sklepie z dużym AGD jak Media Mart, Euro AGD RTV czy Saturn. Jednak zanim zrobimy sobie kilkugodzinną wycieczkę, warto mieć jakieś podstawy, na których będziemy mogli się mniej więcej oprzeć. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to nie tylko firma, choć i ona jest ważna. To także wspomniana klasa energetyczna. Proszę pamiętać, że lodówka działa przez całą dobę, więc wybór lodówki o wysokiej klasie energetycznej pozwoli odciążyć nasze rachunki za prąd. Najlepszym wyborem jest klasa A+ oraz A. Warto też wiedzieć, ile miejsca w kuchni możemy przeznaczyć na nową lodówkę. Nie tylko na szerokość, ale i na głębokość oraz wysokość. Zastanówmy się też, na czym nam bardziej zależy – większej przestrzeni chłodzącej czy zamrażającej, a na koniec, jaki wygląd oraz kolor ma mieć lodówka, by pasowała do wystroju kuchni.

     Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym producentom i modelom. Wśród producentów lodówek, prym wiodą między innymi Bosch, Amica, Ariston, a także coraz pewniej rynek zdobywa Samsung.

Bosch w swojej ofercie posiada przede wszystkim klasyczne chłodziarko – zamrażarki, mianowicie górna część to lodówka, dolna zamrażarka. Większość z nich ma bardzo podobny design, różniąc się tylko wielkością. Wśród najpopularniejszych lodówek według porównywarki cen, występuje Bosch KGN36X43. Jest to lodówka szeroka na 60 centymetrów, a wysoka na 185 o pojemności 221 litrów (chłodziarka). Klasa energetyczna to A+, dzięki czemu rachunki za prąd będą znacznie niższe. Z ciekawych funkcji można wymienić technologię AntiBacteria Bosch Siemens, która spowalnia rozwój drobnoustrojów w lodówce oraz system automatycznego rozmrażania. Jeżeli poszukujemy jednak dużej, dwudrzwiowej lodówki, Bosch przygotował model KAN58A40 o pojemności 334 litrów (dla chłodziarki), szerokości 90 centymetrów i wysokości 180. Posiada zaawansowane funkcje antybakteryjne oraz zapobiegające szronieniu się lodówki. Ponadto, w drzwiach zamrażarki znajdziemy automat do kostek lodu. Niestety, cena nie jest niska, bo ponad 5500 złotych.

Samsung RL44QTUS to klasyczna chłodziarko – zamrażarka, podobna do wspomnianego Boscha KGN36X43 – górna, większa część to lodówka, dolna – zamrażarka. Cechuje się ładnym, prostym, nowoczesnym designem, klasą energetyczną A+ oraz niewielkim wyświetlaczem LCD z podstawowymi danymi jak, np. temperatura w lodówce. Jest wysoka na 2 metry i szeroka na 60 centymetrów.

     Jeżeli poszukujemy czegoś od polskiego producenta jakim jest Amica, oferuje on podobne modele jak konkurenci w nieco niższych cenach. Wadą jednak jest fakt, iż wiele modeli tej firmy nie posiada systemu anty-szronowego.

     Natomiast jeśli chcemy lodówki niekoniecznie bardzo funkcjonalnej i pojemnej, ale za to niepowtarzalnej pod względem wyglądu, warto zwrócić uwagę na model Hotpoint-Ariston Quadrio 4D X/HA. Chłodziarka posiada dwoje drzwi, choć za nimi jest tylko jedna komora. Zamrażarka natomiast posiada dwie zewnętrzne szuflady. Ciekawy opis tej lodówki można znaleźć tutaj – jakieagd.pl.

     Mając podstawowe rozeznanie w funkcjach różnych lodówek, wybierzmy się w wolny dzień do dużego sklepu AGD i po prostu znajdźmy coś dla siebie. I nie zapomnijmy dopytać się o transport lodówki na 10 piętro, gdzie mieszkamy!