Krajalnica do wędlin i sera. Jaką wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

      Głównym zadaniem krajalnic do sera lub wędlin jest to, aby pokroić pożywienie na odpowiednio grube plasterki. Budowa krajalnic jest dość prosta, ponieważ składają się głównie z prowadnicy, na której kładziemy produkty oraz z obrotowego noża. Urządzenie dodatkowo poradzi sobie świetnie z krojeniem warzyw.

Jaki rodzaj urządzenia kupić?

     Przed zakupem należy się zastanowić się, w jakim celu i w jakim trybie będziemy ją eksploatować i następnie wybrać model, który będzie w szczególności odpowiadał naszym oczekiwaniom. Dobrym wyborem będą modele z metalową obudową, ponieważ są trwalsze. Najatrakcyjniej wyglądają uniwersalne modele krajalnic przystosowane do krojenia wędlin, sera oraz pieczywa. Istotne jest porównanie cen przed zakupem, ponieważ jest w tej kwestii bardzo duża rozbieżność.

Czym kierować się przy wyborze?

     Krajalnice wbrew pozorom to dość niebezpieczne urządzenia, jeśli posługują się nią np. dzieci z powodu obrotowego noża, do którego dostęp nie jest niczym ograniczony. Należy, więc najlepiej zastanowić się nad modelem wykonującym pracę po naciśnięciu guzika i przytrzymaniu, co daje większe bezpieczeństwo. Jeśli więc zależy ci na modelu pracującym bezpieczniej wybierz taki właśnie, lecz z drugiej strony modele przystosowane do pracy ciągłej są bardziej komfortowe w działaniu. Wygodniej jest, gdy krajalnica posiada pochyłą pozycję prowadnicy ułatwiając w ten sposób nam krojenie.

  • Wybierając krajalnicę pamiętajmy, aby nóż w urządzeniu był wykonany ze stali nierdzewnej.
  • Innym ważnym elementem jest zakres regulacji krojenia. Zakres ten mieści się w przedziale od 1mm do 22mm. Niektóre modele posiadają górny zakres od 15mm do 22mm.
  • Jeśli zastanawiasz się nad kupnem krajalnicy do sklepu powinieneś wybrać tę z metalowym podajnikiem i regulatorem plastrów, ponieważ model taki jest bardziej wytrzymały i przystosowany do ciągłej pracy, natomiast w domu spokojnie sprawdzają się krajalnice z podajnikiem wykonanym z tworzyw sztucznych.
  • Świetną funkcją jest regulacja prędkości krojenia, ponieważ produkty miękkie lub twarde możemy kroić na odpowiedniej prędkości efektywniej wykorzystując urządzenie.
  • Niektóre modele posiadają funkcję całkowitego złożenia i kierowane są dla osób, które nie posiadają miejsca w kuchni na kolejne urządzenie. Krajalnice posiadające pochyłe ustawienie prowadnic niestety nie mają tej funkcji.
  • Ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo jest antypoślizgowa podstawa uniemożliwiająca przesuwanie się urządzenia podczas jego pracy.
  • Wybierając krajalnicę do sklepu lub zakładu powinniśmy zaopatrzyć się w modele dużo bardziej zaawansowane posiadające rozbudowane funkcje.

     Najbardziej rozpowszechnione modele krajalnic są produkowane przez firmy: Zelmer, Bosch, Krups, Simens, Severin, natomiast najlepszą firmą według przeprowadzanych testów jest firma Zelmer a najbardziej znane modele krajalnic Zelmera to min. Alexis Young 294.5, Alexis 493.6SL, lexis 294, Alexis 493.6, Doris 393.5. Ostatnie trzy wykonane są ze stali nierdzewnej.

Ceny krajalnic wynoszą od kilkuset złotych do kilku tysięcy.