Laptop czy komputer stacjonarny PC? Co wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Wybór między laptopem a komputerem stacjonarnym PC może być trudny, ponieważ są to równorzędne urządzenia. Aby ułatwić użytkownikom dokonanie zakupu, poniżej zostaną omówione zalety i wady obu produktów.

     Laptop nie wymaga stałego podłączenia do prądu, dlatego stał się synonimem swobodnej pracy. Charakteryzuje się pełną mobilnością. Można go zabrać do parku lub kawiarni, czy w podróż. Technologie bezprzewodowe, w które zostały wyposażone komputery przenośne, ułatwiają przesyłanie danych oraz podłączenie do nich innych urządzeń bez potrzeby posiadania kabla. Umożliwiają współpracę z rzutnikiem lub monitorem. Zużywają mniej prądu, a praca podzespołów jest cicha. Zaletą laptopów jest także designerski wygląd, doceniany przez użytkowników.

     Komputery przenośne mają jednak wady. Czas działania notebooka bez zasilania zewnętrznego jest ograniczony. Wiele osób początkowo narzeka na niewygodną klawiaturę. Wydajne laptopy więcej ważą, co źle wpływa na ich mobilność. Są bardziej awaryjne niż komputery stacjonarne. Problemy wymieniane przez użytkowników laptopów dotyczą między innymi chłodzenia procesora i wrażliwości urządzenia na wstrząsy. Ceny komputerów przenośnych dobrej klasy są wyższe od kosztów zakupu PC- ta o podobnych parametrach. Możliwości rozbudowy laptopa są bardzo ograniczone, ze względów technicznych i ekonomicznych. Rozbudowanie komponentów jest związane z wysokimi kosztami. Użytkownicy skarżą się także na wyższe ryzyko kradzieży.

     Komputer stacjonarny ma również wiele zalet, mimo słabnącej popularności. Cena jest bardzo niska, ponieważ urządzenie pozwalające na używanie najbardziej wymagających programów jest dostępne w cenie 2000 zł. Zaletą komputera PC są bardzo duże możliwości konfiguracji w okresie użytkowania. Dodatkowym atutem jest możliwość posiadania urządzenia z kilkoma dyskami twardymi, które są potrzebne do zapisywania danych. Dlatego też komputery stacjonarne są wykorzystywane jako serwery i wybierane przez przedstawicieli zawodów związanych z obróbką grafiki na dużą skalę. Poza tym urządzenia PC są mniej awaryjne.

     Negatywne strony posiadania komputerów stacjonarnych to brak mobilności i konieczność przygotowania miejsca w pomieszczeniu. Wady urządzeń PC to również większe zużycie prądu, bardzo dużo kabli oraz wyższy poziom hałasu podczas działania układu chłodzenia procesora. Do użytkowania komputera stacjonarnego są potrzebne podstawowe urządzenia peryferyjne, czyli monitor, klawiatura i myszka.

     Porównanie wad i zalet obu urządzeń pozwala stwierdzić, że laptopy są dobrym wyborem dla tych, którzy często podróżują i potrzebują narzędzi do pracy zdalnej i służących w celach rozrywkowych. Osoby mające ograniczony budżet, ale duże wymagania powinny zdecydować się na komputer stacjonarny. Laptopy nie sprawdzają się jedynie w specjalistycznych działaniach wymagających większej mocy obliczeniowej.