Darmowy blog (oprogramowanie). Jakie najlepsze? Czym się kierować przy wyborze?

     Blog można założyć tworząc własną stronę na takich zasadach, jak tworzy się wszystkie inne witryny. O tym, że będzie to blog zadecyduje właściwie forma prowadzenia serwisu, czyli przede wszystkim zamieszczane treści i zdjęcia. Nie każdy jednak zna się na budowaniu stron internetowych i nie każdego stać na to, żeby komuś zapłacić za stworzenie witryny. Popularność blogów sprawiła, że powstało darmowe oprogramowanie do ich prowadzenia. Użytkownik nie musi budować strony, ale może nią w łatwy sposób zarządzać poprzez tworzenie własnej szaty graficznej, zmianę układu strony i oczywiście wprowadzanie treści.

     WordPress daje dwie możliwości. Bez względu na wybór zawsze jest darmowy. WordPress działa jako oprogramowanie i wtedy wykupuje się własny hosting, za który trzeba płacić. W przypadku jednego bloga może to być koszt około 200 zł rocznie. Z WordPress można też skorzystać jako z bezpośredniego narzędzia, dzięki któremu w kilka minut utworzymy blog. Nie jest konieczne wykupowanie hostingu. Nie ponosi się więc dodatkowych opłat, co jest szczególnie istotne w przypadku zakładania kilku blogów.

     Nad serwisem Blogger kontrolę sprawuje Google. Wchodząc na stronę Bloggera korzysta się z gotowych szablonów umożliwiających założenie strony. Jednak Google ma prawo wprowadzać zmiany, które decydują np. o sposobie dodawania komentarzy. Użytkownik nie ma wpływu na zasady funkcjonowania swojego bloga. Jedyne, co od niego w pełni zależy to wprowadzane treści i dodatki w formie obrazów i filmów.

     Dlatego pomimo wygody w przypadku właściwie gotowych witryn blogowych zaleca się tworzenie własnej strony z niezależną domeną. Do stworzenia blogów można znaleźć w sieci darmowe oprogramowanie do blogów. Chodzi o oprogramowanie typu CMS, które umożliwia wprowadzanie treści. Polecany jest na przykład Anchor CMS 0.4. Dobre opinie zbiera też na przykład Nucleus CMS 3.64. Jednak wciąż największym uznaniem cieszy się WordPress, który jest prosty w obsłudze, a przy tym posiada mnóstwo możliwości. Wsparcie techniczne oraz duża ilość szablonów to niewątpliwe zalety.

Czym się kierować przy wyborze?

     Przy wyborze darmowego oprogramowania do bloga (free blog) trzeba brać pod uwagę jego wielofunkcyjność oraz łatwość obsługi. W tej kwestii na pewno sprawdza się WordPress. Nie ma bardziej popularnego programu, dlatego inne trzeba raczej osobiście testować, aby przekonać się, na ile faktycznie się sprawdzają.