Maszyna do szycia. Jaką wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Maszyna do szycia to urządzenie, które wykorzystuje do swojej pracy mechanizm posuwu materiału. Maszyny podczas swojej pracy poruszają szytym materiałem w kierunku prostopadłym lub równoległym w stosunku do kierunku szycia. Występują także modele potrafiąca poruszać igłą w kierunku poprzecznym. W starszych modelach napędzane były ręcznie lub za pomocą nogi, obecnie nowe maszyny zasilane są automatycznie poprzez prąd elektryczny.

Jaką wybrać maszynę do szycia?

     Musimy przed zakupem zastanowić się jak bardzo zaawansowana funkcjonalnie musi być pożądana przez nas maszyna. Obecnie maszyny posiadają bardzo zróżnicowane kolorystykę oraz kształty, więc wybierajmy te, które nam się podobają. Ważne jest, aby wybrać produkt renomowanego producenta, ponieważ w branży maszyn do szycia to właśnie znani producenci faktycznie posiadają najtrwalszy i najbardziej niezawodny sprzęt.

Renomowani producenci to: Rother, Husqvarna, Yamaha, Łucznik, Singer, Juki, Arka Radom, Elna, Berlina, Janome.

Czym kierować się podczas zakupu?

     Pośród najbardziej istotnych elementów wyboru musi znaleźć się okres gwarancyjny. Należy wybierać modele posiadające okres gwarancyjny minimum dwa lata.

     Bardzo ważnym elementem świadczącym o jakości jest sposób wykonania maszyny. Urządzenia wykonane z trwałych materiałów będą bardziej żywotne i niezawodne.

     Dobre maszyny do szycia posiadają dobrze oświetlone miejsce robocze oraz potrafią wykonać kilka rodzajów ściegów. Podwójna igła, jeśli jest zamocowana w maszynie pozwala jej do szycia imitacji ściegu podwójnego oraz można przy jej pomocy wyszywać w materiale szwy różnokolorowymi nićmi.

     Przy zakupie należy zwrócić uwagę na ciężar i kształt urządzenia. Najlepszym wyborem są modele lekkie, przez co lepiej nadają się do przenoszenia, a odpowiedni ergonomiczny kształt zapewni nam lepszy komfort podczas wykonywania prac.

     Dla początkujących osób, które dopiero uczą się szyć lub chcą zacząć najlepszym rozwiązaniem są maszyny jak najbardziej zautomatyzowane, ponieważ wiele funkcji i czynności będą wykonywać automatycznie ułatwiając w ten sposób pracę.

     Proste maszyny zazwyczaj mają problem z grubszymi materiałami, natomiast te droższe i bardziej zaawansowane zazwyczaj radzą sobie z prawie wszystkimi materiałami.

     Dobre maszyny do szycia wyposażone są zazwyczaj w funkcję owerlok, jest to funkcja pozwalająca na obszywanie szwów wewnętrznych.

     Najnowsze modele posiadają funkcję automatycznego nawlekania nici oraz min. wszywania zamków, wszywania guzików, wybieranie wzorów. Obecnie niektóre modele posiadają nawet elektroniczne wyświetlacze.

     Należy pamiętać o tym, że zwykłą maszyną krawiecką nie wykonamy większości zadań krawieckich, dopiero bardzo zaawansowane pozwolą nam rozszerzyć zakres działania.

     Cena dobrych maszyn z podstawowymi funkcjami oscyluje w granicach 1 tysiąca zł, które nadają się idealnie do zwykłych domowych przeróbek, natomiast za maszynę z zaawansowanymi funkcjami zapłacimy około 2 do 3 tysięcy złotych.