Odkurzacz ręczny. Jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Odkurzacze ręczne są to niewielkich rozmiarów odkurzacze nadające się idealnie do czyszczenia mniejszych powierzchni oraz miejsc, z których czyszczeniem nie poradzi sobie standardowy odkurzacz.

     Jedną z zalet jest ich niska cena oraz waga, która nie przekracza zazwyczaj 1 kilograma. Inną zaletą jest ich poręczność oraz prostota obsługi.

Główną wadą jest ich dość niska siła ssania, co doskonale rekompensuje bardzo niska cena jak na urządzenia tego typu.

Czym kierować się podczas wyboru odkurzacza ręcznego?

     Odkurzacze ręczne możemy podzielić na te przystosowane do cięższych prac, prac lżejszych oraz na odkurzacze samochodowe.

     Odkurzacze przystosowane do cięższych prac posiadają najbardziej wydajny silnik w stosunku do innego rodzaju modeli ze swojej kategorii, przez co ich siła ssania jest największa. Często zaopatrzone są w średniej długości wąż pozwalający dotrzeć w wysoko położone miejsca oraz miejsca trudnodostępne takie jak górne części szafek, żyrandole, ramy do obrazów, karnisze, framugi okienne, górne partie drzwi, przestrzenie pod grzejnikami, szafkami oraz łóżkami. Akumulatorowe zasilanie stosowane obecnie w odkurzaczach tego typu pozwala na dłuższą pracę oraz czyni je bardziej wszechstronnymi.

Polecanymi modelami są Dustbuster® Flexi™ 10,8 V, Dustbuster® Flexi™ 12 V z turbo szczotką. Modele te zostały wyposażone w funkcję Cyclonic, która zwiększa efektywność pracy oraz wydłuża żywotność odkurzacza. Wbudowany wziernik pozwala na kontrolę zapełnienia pojemnika na brud. Wyżej wymienione modele posiadają wymienne worki na brud lub worki wielokrotnego użytku w zależności od wersji.

     Odkurzacze przystosowane do lekkich prac są dużo mniejsze i charakteryzują się także mniejszą siłą ssania. Idealnie nadają się do czyszczenia małych powierzchni, różnego rodzaju zakamarków jak szczeliny między szafkami i półkami oraz różnych przedmiotów takich jak figurki, wazony itp. Wielką zaletą jest poręczny kształt i mała waga. Polecić można min. Odkurzacz ręczny Dustbuster® Flexi™ 10,8 V, SVC 2510, SVC 2100. Inną ich zaletą jest możliwość czyszczenia powierzchni z różnego rodzaju cieczy.

     Odkurzacze samochodowe jak sama nazwa wskazuje przystosowane są do czyszczenia wnętrza pojazdu. Najczęstszym źródłem zasilania jest przewód do gniazdka zapalniczki samochodowej. Standardowym wyposażeniem tego rodzaju odkurzacza jest końcówka szczelinowa pozwalająca na czyszczenie trudnodostępnych miejsc oraz szczotka pozwalająca czyścić tapicerkę oraz wykładziny w pojeździe. Charakteryzują się małą wagą oraz poręcznym kształtem. Polecane modele to: Dustbuster® Auto™ 12V, ELECTROLUX ZB 412C Rapido. Na szczególną uwagę zasługuje odkurzacz akumulatorowy HOOVER S 4000 dzięki wbudowanemu akumulatorowi pozwalającemu mu pracę bez konieczności podłączania do gniazdka zapalniczki samochodowej.

     Na rynku obecnie występuje wiele wiodących firm produkujących odkurzacze ręczne a do najbardziej popularnych możemy zaliczyć: Clatronic, Philips, Severin, Dirt Devil, Romix, Hoover, Electrolux, BLACK & DECKER.