Simlock. Co to jest? Jak usunąć simlocka?

     Mówiąc w skrócie simlock jest rodzajem blokady zakładanej na telefon. W oprogramowaniu telefonów komórkowych producenci montują zabezpieczenie na życzenie klienta, czyli operatora danej sieci komórkowej. Blokada powoduje, że karty SIM pozostałych operatorów nie są autoryzowane w tych telefonach, a przez to nie działają. W danym telefonie może być użyta karta tylko jednego operatora. Simlock jest z reguły zakładany na kod sieci oraz kod kraju, czyli MNC i MCC. Czym jest simlock najprościej przedstawić na przykładzie. Jeżeli telefon działa w sieci Orange, to karta Plusa lub innego operatora w nim nie zadziała.

Jak usunąć simlocka?

     Operatorzy, w których sieci mamy telefon często umożliwiają zdjęcie simlocka za opłatą lub po upływie określonego czasu. Zwykle jest to czas wygaśnięcia umowy. Jego usunięcie nie należy do skomplikowanych czynności, ponieważ wystarczy wpisać kod odblokowujący NCK w telefon. W momencie, kiedy simlock jest zakładany na telefonie operator sieci komórkowej generuje kod w oparciu o numer identyfikacyjny IMEI oraz MCC. IMEI to skrót od International Mobile Equipment Identity. Oznacza indywidualny numer identyfikacyjny telefonu komórkowego. Wyświetli się nam na ekranie, gdy wpiszemy *#06#. MCC, czyli Mobile Country Code to identyfikator przypisany do danego kraju. Poza tym większość serwisów z komórkami wykonuje usługę ściągnięcia simlocka za kilka złotych. Możemy zrobić to również sami. Potrzebny kod NCK uzyskamy stosując jeden z programów-kalkulatorów dostępnych w sieci. Darmowy program można znaleźć np. na stronie www.poratl24h.pl/komorka. Tutaj jest też dokładny opis, co należy zrobić krok po kroku. Ogólnie ściąganie simlocka przy użyciu każdego programu wygląda podobnie. Musimy tylko wziąć pod uwagę, że nie ze wszystkich telefonów tak łatwo go ściągnąć i czasem trzeba skorzystać z pomocy punktów, które się tym zajmują na co dzień. Przy dobrym programie zwykle znajduje się lista modeli telefonów, które obsługuje.

     Najpierw musimy zainstalować program do ściągania simlocków na naszym komputerze. Następnie wskazujemy model i markę posiadanego telefonu. Teraz w telefonie wpisujemy *#06#, aby uzyskać numer IMEI. 15-cyfrowy numer wprowadzamy w następne pole. Wybieramy również kraj oraz sieć, w której nasz telefon działa. Przyciskamy przycisk generujący kod. W przypadku podanej strony jest to przycisk „Calculate”. Wyłączamy telefon i wyciągamy kartę SIM. Ponownie go włączamy, ale nie wpisujemy numeru PIN. Wpisujemy wygenerowany kod dokładnie tak jak jest podany ze wszystkimi literami i innymi znakami w jednym ciągu, nie używamy spacji. Jeśli poprawnie go zapiszemy, powinien od razu pojawić się napis o odblokowaniu komórki.