Słuchawki. Jakie wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Słuchawki to duże urządzenie, dzięki któremu można słuchać muzyki, nie narażając pozostałych domowników na dyskomfort. Każdy z nas preferuje inny rodzaj muzyki oraz lubi różne jej natężenie. Zazwyczaj trudno nam tolerować muzykę, która jest głośna. Dlatego bardzo pożytecznym rozwiązaniem jest założenie słuchawek. Wówczas można dowolnie wzmocnić dźwięki bez obawy, że będą komuś przeszkadzać. Inną sprawą, jest rozsądek, który nie narazi ucha na zbyt dużą dawkę decybeli. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze słuchawek należy podjąć decyzję, jakie będzie ich przeznaczenie. Najbardziej popularne są słuchawki do MP3. Aby nie narażać słuchu na uszkodzenia trzeba dokonać rozsądnego wyboru, aby wybrać słuchawki, które nie będą szkodziły.

Słuchawki otwarte i zamknięte

     Słuchawki należy podzielić na dwa rodzaje słuchawki otwarte oraz zamknięte. Od razu możne stwierdzić różnice, dlatego że zamknięte są większe i zakrywają po założeniu cale uszy. Takie założeni urządzenia pozwala na „odcięcie” się od otoczenia, poza tym przylegając do uszu tworzy całość akustyczną, która ułatwia przenoszenie dźwięków. Słuchawki otwarte nie dotykają do głowy, co niekorzystnie wpływa na przenoszenie dźwięków, ale nie utrudniają wentylacji, co z kolei wpływa pozytywnie na słuch. Popularne stały się wkładki piankowe, które dotykają ucha. Najlepsze są słuchawki, które posiadają cechy słuchawek otwartych oraz zamkniętych.

Słuchawki przewodowe

     Najczęściej używanymi przez nas słuchawkami są takie, wyposażone w kabel, czyli przewodowe. Muszą być podłączone do zasilania, dlatego im dłuższy kabel tym większy będzie komfort z ich użytkowania. Nie będzie ograniczał ruchu. W zależności czy będą to słuchawki MP3 czy słuchawki będące częścią kina domowego, potrzebna długość kabla będzie różna, ale warto wziąć ten element, pod uwagę, dokonując wyboru słuchawek. Większość słuchawek dostępnych na rynku to wciąż słuchawki przewodowe, ale coraz większą popularnością cieszą się słuchawki bezprzewodowe, które uwalniają nas od ograniczeń związanych długością kabla.

Słuchawki bezprzewodowe

     Odpowiedzią na potrzeby klientów są słuchawki bezprzewodowe, które w żaden sposób nie będą ograniczały ruchu ich posiadaczy. Sygnał, który jest nadawany z nadajnika w postaci fal radiowych dociera do odbiornika, kiedy wybieramy słuchawki trzeba wziąć pod uwagę zasięg sygnału, im większy ty lepiej. Uważa się, że najlepsze są słuchawki, które do działanie wykorzystują fale radiowe. Taki zestaw daje gwarancję na używanie słuchawek o dużym zasięgu, a także można być pewnym bardzo dobrej jakości dźwięku, pozbawionych zakłóceń. Istnieje możliwość działania słuchawek bezprzewodowych za pomocą podczerwieni, ale ten sygnał ma mniejszy zasięg, chociaż jakości dźwięku nie można nic zarzucić.

     Istotną sprawą przy wyborze słuchawek powinna być wygoda, najlepiej przymierzyć słuchawki, i wybrać te które są najwygodniejsze. Ostatnim elementem wyboru powinna być analiza parametrów technicznych słuchawek. Tylko dokonanie świadomego i przemyślanego wyboru pozwoli na komfortowe korzystanie ze słuchawek.