Smartfon (smartphone) czy klasyczny telefon? Co wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Smartfon jest przenośnym urządzeniem łączącym funkcje klasycznego telefonu i kieszonkowego komputera zwanego PDA. Poza funkcjami dostępnymi w telefonie komórkowym, daje możliwość korzystania z poczty elektronicznej, pagera, przeglądarki internetowej, GPS oraz cyfrowego aparatu fotograficznego i prostej kamery wideo. Modele smartfonów z wyższej półki umożliwiają odczytywanie dokumentów biurowych w formacie PDF i Microsoft Office.

     Podczas wyboru urządzenia ważnym kryterium jest cena. Ostatnimi czasy operatorzy sieci komórkowych oferują smartfony w bardzo korzystnych ofertach cenowych, zatem stwierdzenie, że koszty zakupu tego urządzenia są zawsze większe, nie jest do końca prawdziwe. Przeciętne ceny rynkowe smartfonów są wyższe niż klasycznych telefonów komórkowych. Czynnikiem warunkującym koszty zakupu są marka producenta i możliwości, jakie daje urządzenie.

     Kolejne kryterium podczas wyboru urządzenia to mobilność. Telefony komórkowe mają mniejsze rozmiary niż smartfony, niemniej jednak wymiary urządzenia nie zawsze idą w parze z jego ciężarem. W sklepach są dostępne smartfony ze stosunkowo dużym ekranem, a mimo to ważą mniej niż inne modele. Bardzo ważny jest też komfort użytkowania. Większość smartfonów jest dostępnych z ekranem dotykowym, podobnie jak telefony komórkowe. Klawiatura dotykowa może okazać się dla wielu osób mniej wygodna. Ekran dotykowy może na początku sprawiać pewne problemy i niekorzystnie wpłynąć na komfort korzystania ze smartfona.

     Ostatnim czynnikiem wpływającym na wybór między klasycznym telefonem komórkowym a smartfonem jest jakość połączeń. Nowoczesne urządzenia mogą sprawiać problemy z zasięgiem na obszarach wiejskich, gdzie brakuje zasięgu 3G. Klasyczne telefony komórkowe mają mniej problemu z rozpoczynaniem i kończeniem rozmów ponieważ sieć 2G jest lepiej rozbudowana. Jakość połączeń jest jednak taka sama. Przed zawarciem umowy z operatorem, warto sprawdzić zasięg sieci.