Smartfon (smartphone) czy tablet? Co wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

    Wybór między smartfonem a tabletem nie jest łatwy. Aby go ułatwić, warto dowiedzieć się kilku najważniejszych informacji na temat urządzeń.

Smartfon jest urządzeniem, które stopniowo wypiera z użycia klasyczne telefony. W przeciwieństwie do nich daje znacznie więcej możliwości. Poza standardowymi funkcjami dostępnymi w telefonie komórkowym, posiada dodatkowe opcje. Co więcej, standardowe możliwości reprezentują wyższy poziom. Jest wyposażony w aparat fotograficzny oraz pozwala na nagrywanie filmów. Jakość grafiki również jest znacznie lepsza. Smartfony z wyższej półki dają bardzo duże możliwości personalizacyjne oraz są wyposażone w odbiornik GPS i moduł Wi –Fi.

    Tablet jest alternatywą dla netbooka. Produkty z wyższej półki są dostępne z klawiaturą, którą można w łatwy sposób podłączyć do urządzenia i korzystać z niego niczym z komputera przenośnego. Jakość grafiki jest nieco lepsza niż w smartfonach. Dostępne są modele z ekranami o różnej rozdzielczości. Przeciętnie wynosi od 7 do 10 cali. W przeciwieństwie do smartfona, tablet umożliwia swobodne edytowanie dokumentów biurowych. Urządzenia są wyposażone w złącza i porty, podczas gdy smartfony posiadają zwykle port mini – jack umożliwiający podłączenie słuchawek.

    Wybór między tabletem a smartfonem zależy od tego, w jakim celu urządzenie będzie używane. Jeżeli ma zastąpić telefon komórkowy, należy wybrać smartfon. Niemniej niektóre tablety zostały wyposażone w funkcję telefonu komórkowego, np. Galaxy Tab. W przypadku, gdy urządzenie ma towarzyszyć użytkownikowi niemal przez cały czas bardzo ważnym kryterium jest waga i rozmiar. Smartfony są lżejsze i mniejsze, a zatem bardziej mobilne. Umożliwiają odtwarzanie plików audio i video. Jakość dźwięku jest bardzo dobra i zależy od modelu. Tablet daje większy komfort podczas oglądania filmów oraz przeglądania stron internetowych, ze względu na większy ekran. Urządzenie może być wykorzystywane nie tylko do celów rozrywkowych, ale także do wykonywania pracy. Tablet wymaga jednak przenoszenia w torbie, a smartfon zmieści się w kieszeni.

    Podsumowując analizę można stwierdzić, że dla osób, które chcą wykorzystać urządzenie zarówno do rozrywki, jak i pracy stworzono tablet. Użytkownicy, którym zależy wyłącznie na rozrywce i dużej mobilności urządzenia, powinni zdecydować się na zakup smartfona.