Smartfon, smartphone. Jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Najważniejszym elementem, od którego zależą możliwości i funkcjonalność smarfona jest system operacyjny. Do najbardziej popularnych należą Apple iOS, Google Android, Symbian i Windows Phone. Pierwszy z wymienionych jest prosty w obsłudze i daje najwięcej możliwości. Każda z aplikacji jest bezpieczna w użytkowaniu, ponieważ programy dostępne w sklepie App Store są weryfikowane. Google Android jest najszybciej rozwijającym się systemem dającym ogromne możliwości personalizacyjne. Mnóstwo aplikacji znajduje się w sklepie Android Market. Można je pobrać w prosty sposób. System operacyjny, o którym mowa znajduje się w różnych modelach smartfonów, także w tych, które są nieco tańsze. Symbian to system operacyjny rozwijany przez Nokię, lecz mimo to traci popularność na rzecz Apple iOS. Windows Phone słynie z innowacyjnego interfejsu i możliwości personalizacji, ale w Polsce pojawił się dopiero na początku 2012 r., więc jest mało znany. System firmy Microsoft znajduje się w urządzeniach Samsunga, LG, HTC i Nokii.

     Kolejny ważny element decydujący o wyborze opisywanego urządzenia to obudowa i ekran. Mają duże znaczenie dla komfortu korzystania z telefonu. Niemal każdy model jest wyposażony w dotykowych wyświetlacz. Im większy, tym łatwiej korzystać z funkcji multimedialnych i internetowych. Oprócz rozmiaru należy zwrócić uwagę na rozdzielczość i technologię, w której został wykonany. To ona decyduje o jakości wyświetlanej grafiki.

     Przy zakupie warto zwrócić uwagę na klawiaturę, jakość obudowy i ciężar. Jedynie część smarfonów jest wyposażona w klawiatury sprzętowe. Urządzenia z klawiaturą sprzętową są cięższe, a klawiatura ekranowa pozwala na równie komfortowe pisanie. Z drugiej strony zdaniem niektórych sprzętowa jest bardziej wygodna. Obudowa powinna być solidna. Smartfon jest delikatnym urządzeniem. Upadek może wiele kosztować. Wymiana uszkodzonego ekranu jest związana z wysoką zapłatą za naprawę. Na działanie urządzenia mają zły wpływ substancje takie jak woda, kurz i piasek. Jednak na rynku znajdują się modele, które są wyjątkowo odporne na ich działanie. Ciężar urządzenia wpływa na komfort użytkowania. Warto wybierać lekkie urządzenia. Niektóre modele pomimo wielkiego wyświetlacza ważą mniej niż standardowe smartfony.

     Aparat cyfrowy jest jednym z elementów wyposażenia smartfonów. Rozmiar matrycy oddaje jakość i możliwości aparatu tylko w pewnym stopniu. Dużą rolę odgrywa optyka. Aparat powinien być wyposażony w autofocus i lampę błyskową, aby możliwe było wykonywanie dobrej jakości zdjęć. Większość modeli pozwala na nagrywanie filmów w jakości HD. Dla wielu osób dużą rolę odgrywają funkcję audio. Smarfony umożliwiają podłączenie dowolnych słuchawek lub głośników, jeżeli zawierają port mini – jack. Dodatkowo posiadają aplikację umożliwiającą użytkownikowi łatwą obsługę oraz synchronizację utworów z komputerem.

     Bardzo ważnym kryterium podczas zakupu smartfona jest jego wydajność. Standardowo smartfony posiadają procesory taktowane częstotliwością około 1 GHz. O wydajności urządzenia w dużym stopniu decyduje także opisany na wstępie system operacyjny, a także wersja oprogramowania i inne elementy wyposażenia. Jeżeli urządzenie ma być wykorzystywane przede wszystkim do multimediów, warto wybrać model charakteryzujący się dużą pamięcią wewnętrzną. Można dokupić dodatkową kartę pamięci, ale nie wszystkie smartfony są wyposażone w czytnik. W nowych modelach smartfonów standardowym wyposażeniem jest odbiornik GPS, obsługa technologii HSPA+, a także kompas, akcelerator i moduł Wi –Fi. Tańsze modele nie zawsze posiadają wszystkie wymienione elementy.