Sokowirówka. Jaką wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Wśród urządzeń służących do wyciskania soku z owoców możemy wyróżnić dwa typy urządzeń, sokowirówki oraz wyciskarki. Najbardziej popularne i rozpowszechnione są właśnie zwykłe sokowirówki. Sokowirówki otrzymują sok z wyciskanych owoców dzięki pracy sita z ostrzami. Ostrza rozgniatają owoce, sok spływa poprzez otwory w situ a następnie poprzez lejek spływa do pojemnika. Sok taki jest najzdrowszy, ponieważ pochodzi w 100% z owocu.

Jaką typ urządzenia wybrać?

     Przed zakupem musimy zastanowić się, jaki typ sokowirówki będzie najbardziej odpowiednim dla naszych potrzeb. Jeśli zamierzamy wyciskać sok z różnego rodzaju owoców i warzyw najlepszym wyborem będzie zakup standardowej sokowirówki, natomiast do pozyskiwania soku z cytrusów idealnie nadaje się wyciskarka.

     W momencie, gdy chcemy wyciskać duże ilości soku w krótkim czasie także najlepszym rozwiązaniem są zwykłe sokowirówki, ponieważ są najbardziej uniwersalne i posiadają stosunkowo duże pojemniki na soczek.

Czym kierować się podczas zakupu urządzenia?

     Bardzo duże znaczenie ma pojemność zbiornika magazynującego miąższ oraz resztki owoców. Standardowo poleca się modele z pojemnikiem mieszczącym się w przedziale od 1 do 4 litrów. Jeśli posiadamy większy pojemnik to nie będziemy musieli zbyt często go opróżniać.

     Sokowirówki możemy podzielić na jednoślimakowe i dwuślimakowe. Modele posiadające dwa wałki ślimakowe są o wiele bardziej wydajne, lecz ich praca jest dużo wolniejsza od modeli jednoślimakowych.

     Ważnym elementem jest moc urządzenia. Sokowirówki mają moc od 150 do 750 W. Te o mocy do 200 W nadają się jedynie do wyciskania z soku z bardzo miękkich owoców natomiast te o mocy powyżej 200 W mogą z powodzeniem wyciskać sok z twardych owoców i warzyw. Najlepszym, więc wyborem będzie zakup modelu o wysokiej mocy, ponieważ jest on najbardziej uniwersalny.

     Decydując się na zakup wyciskarki do cytrusów musimy zwrócić uwagę na wielkość pojemnika na sok, ponieważ posiadają je stosunkowo małe od 0,3 litra do 1 litra. Większa pojemność pozwoli nam na uzyskanie soku dla większej liczby osób jednorazowo. Najlepszym rozwiązaniem są wyciskarki zbudowane z jak największej ilość metalowych części, ponieważ są bardziej wytrzymałe. Moc wyciskarek oscyluje w przedziale od 20 do 90 W i tak jak w przypadku sokowirówek im większa moc tym lepiej. Minusem wyciskarek jest ich głośna praca.

     Przy zakupie zwróćmy uwagę na dodatkowe wyposażenie i funkcje urządzenia, w którego skład może wchodzić min. Regulacja prędkości, automatyczne odprowadzanie soku, regulacja gęstości soku, blokada kapania, wymienne wałki ślimakowe. Niektóre modele posiadają dodatkowe końcówki do mielenia mięsa, kawy, kręcenia makaronu.

     Najbardziej znanymi producentami sokowirówek i wyciskarek do cytrusów są: Ariete, Bosch, Fagor, Kenwood, Moulinex, Philips i Zelmer, Angel Juicer, Breville, Catler, Green Star, Healthy Juicer, Hurom, Matsone, Omega.

     Najtańsze sokowirówki można kupić za około 100zł, natomiast te najbardziej zaawansowane kosztują nawet 500 – 700 zł. Najmniej zapłacimy za wyciskarki do cytrusów około 50 – 400 zł.