Tablet czy laptop? Co wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Laptopy są wszechstronnymi urządzeniami, które zastąpiły komputery stacjonarne. Główne zalety to wygoda użytkowania i mobilność. Obecnie ceny są znacznie niższe i dobre komputery przenośne można kupić w cenie do trzech tysięcy złotych. Modele z wyższej półki charakteryzują się wyższą wydajnością. Bardzo szybki procesor i większy ekran nie idą jednak w parze z długą żywotnością baterii. Niezbędnym gadżetem, który musi nosić zawsze użytkownik laptopa jest zasilacz. Komputery przenośne średniej i wyższej klasy są większe, zatem powinni je wybrać ci, którzy zamierzają korzystać z urządzenia głównie w domu, a nie w podróży. Dobrym wyborem jest model z siedemnastocalowym ekranem i minimum trzema wejściami USB.

     Tablety to nowe urządzenia, które są rodzajem komputerów osobistych. Przypominają kształtem tabliczkę, a ich główną metodą obsługi jest dotykowy ekran. Można je wykorzystać do przeglądania stron internetowych, słuchania muzyki i oglądania filmów, a także czytania elektronicznych książek czy też cyfrowej obróbki fotografii. Są to główne cele, do których wykorzystuje się tablety. Urządzenia, o których mowa charakteryzują się wysoką mobilnością. Stanowią poważną konkurencję dla netbooków. Niektóre modele tabletów mogą być używane zamiast telefonu komórkowego. Standardy wyposażenia tych urządzeń nie zostały jeszcze do końca sprecyzowane. Można jednak śmiało powiedzieć, że standardy są wyznaczane przez firmę Apple. Tablety tej marki posiadają wyjątkowo szybki dotykowy ekran. Ich celem jest przede wszystkim rozrywka, ale mogą być wykorzystywane do edycji dokumentów biurowych. Rozmiary tabletów są różne, lecz małe w stosunku do wymiarów komputerów przenośnych. Niektóre tablety zmieszczą się w kieszeni i torebce, inne nie, ale za to dają większy komfort oglądania filmów. Tablety nie zastąpią komputera, ale podobnie jak netbooki są jego uzupełnieniem. Trudno napisać za jego pomocą pracę magisterską, albo korzystać z wymagającego programu do edycji zdjęć.

     Laptop może zastąpić stacjonarny komputer. Jest mocny i pojemny, a także w pełni mobilny. Umożliwia granie i odtwarzanie wszystkich mediów dostępnych w Internecie. Tablety są bardziej mobilne niż netbooki i laptopy, ale nie tak pojemne i mocne jak komputery przenośne. Wybór między tabletem a laptopem nie jest trudny. Wystarczy zastanowić się jakie są nasze oczekiwania wobec urządzenia przenośnego, aby dopasować nie tylko rodzaj, ale także odpowiedni model. Mnóstwo interesujących ofert znajduje się w sieci internetowej. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.