Telefon VOIP. Jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Do wyboru jest kilka rodzajów telefonów VoIP. Pierwszy z nich to Przewodowy telefon IP. Jest podłączany bezpośrednio, za pomocą kabla do gniazda RJ – 45 w routerze. Telefon IP ma także złącze, do którego można podłączyć inne urządzenie sieciowe (np. komputer).

     Bezprzewodowe telefony IP są dostępne w dwóch rodzajach – DECT i Wi – Fi. Modele DECT działają na tej samej zasadzie, co telefony bezprzewodowe. Oprócz słuchawki są jednak wyposażone jeszcze w bazę, którą podłącza się przewodem do Internetu. Wadą telefonu DECT jest to, że można z niego korzystać wyłącznie w zasięgu bazy. Przy zakupie tego typu aparatu należy zwrócić szczególną uwagę na ten parametr. Telefony Wi –Fi łączą się bezpośrednio z Internetem w każdym miejscu, w którym jest dostęp do sieci Wi – Fi. Wyglądem przypominają telefon komórkowy.

     Najnowsze modele telefonów VoIP to wideotelefony IP, które mają funkcje takie jak kolorowy i duży wyświetlacz oraz kamera video umożliwiająca zobaczenie rozmówcy. Przy wyborze tego modelu należy pamiętać o tym, żeby sprawdzić wcześniej czy wybrany operator umożliwia połączenia video. Wideotelefon IP jest urządzeniem multimedialnym wyposażonym w mnóstwo dodatkowych funkcji, między innymi w funkcję kalendarza czy odtwarzacz video.

     Najmniej funkcjonalnym urządzeniem VoIP są telefony USB i Skype. Do działania wymaga włączonego komputera i uruchomionego komunikatora. Komfort rozmowy i użytkowania telefonu jest bardzo mały, dlatego ten model nie jest godny polecenia. Jeżeli posiada się duży budżet, warto wybrać wideotelefon IP, który stopniowo zdobywa coraz więcej zwolenników. Przy mniejszym budżecie można zdecydować się na telefon IP, pamiętając o wspomnianych wyżej parametrach, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie.