Darmowy system CMS. Jaki najlepszy? Czym się kierować przy wyborze?

     CMS, czyli Content Management Systems to system zarządzania treścią. CMS pozwala na samodzielne wprowadzanie treści do blogów, sklepów internetowych lub innych witryn bez konieczności zajmowania się problemami technicznymi. Panele o przejrzystej strukturze umożliwiają sterowanie podstawowymi ustawieniami. Interfejs CMS-u najzwyczajniej w świecie przypomina edytor tekstu. Pozostaje kwestia wyboru darmowego CMS, który będzie naprawdę przyjazny dla użytkownika. W sieci można znaleźć wiele komercyjnych wersji, które są lepiej zabezpieczone, ale trzeba za to zapłacić. W większości przypadków użytkownikom wystarcza jednak darmowy CMS.

     Z obsługą PostNuke nie powinny mieć problemu nawet słabo zaawansowane osoby. Ten CMS jest naprawdę przejrzysty. Posiada sztywny podział na kategorie typu tekst, fora, sondy itp.. Istnieje osobny dostęp do konfiguracji i osobny do edycji treści. Wadą systemu jest to, że trzeba instalować do niego dodatkowe moduły. Dlatego początkujący użytkownicy nie do końca mogą sobie radzić z pełną obsługą PostNuke. Nie jest to zaawansowany CMS i najlepiej wykorzystywać go do serwisów społecznościowych lub tematycznych o niewielkich rozmiarach lub innych drobnych stron domowych. Jest przeznaczony dla użytkowników o skromniejszych wymaganiach.

     PHP Fusion jest bardzo dobrym systemem. Posiada duże możliwości rozbudowy, chociaż jego podstawowe funkcje też wyglądają zachęcająco. Przejrzysty układ strony zapewnia łatwość obsługi. Uboga szata graficzna nie każdego satysfakcjonuje, ale ci, którzy się na tym znają będą wiedzieć, jak ją zmienić. PHP Fusion to dobry program dla początkujących, ponieważ na stronach z nim związanych znajduje się obszerny podręcznik użytkownika. Ponad sto pięćdziesiąt stron instrukcji przeprowadza przez kolejne tajniki systemu. Jest to system stabilny, którego zaletą jest też szybkość działania.

     Elastyczność i szybkość to cechy, którymi charakteryzuje się XOOPS. Jest to system modułowy. Kolejne funkcje uzyskuje się właśnie poprzez dodawanie modułów. Nie jest to więc idealne rozwiązanie dla początkujących. Jednak możliwość dobierania modułów różnych usatysfakcjonuje każdego. Szczególnie, że ich instalacja przebiega sprawnie. Na głównej stronie zamieszczone są wszystkie potrzebne informacje związane z funkcjami i instalacją. Dostępne kategorie zostały pogrupowane niezwykle przejrzyście. Każdy, kto chce założyć własny serwis i poświęcić trochę czasu w jego powstawanie doceni zalety XOOPS.

     Początkującym trudności nie powinien przysporzyć system Mambo. Jego podstawowa wersja daje większe możliwości niż w innych systemach, a możliwość instalowania wtyczek poszerza możliwości. Konfiguracja i edycja treści nie wymaga dodatkowych wtyczek. Ten CMS nadaje się do tworzenia stron o rozbudowanej treści. Jego szata graficzna jest dodatkowym atutem.

     Bardzo popularny stał się system Joomla!, który jest stale rozwijany. Korzysta z niego mnóstwo osób, które go sobie chwalą. Jakiekolwiek błędy w systemie są szybciej wykrywane i usuwane niż w przypadku innych CMS-ów. Zyskał opinie bardzo stabilnego systemu. Posiada rozbudowany system zarządzania.

     Drupal to przede wszystkim system sprawdzający się w przypadku stron społecznościowych i właściwie do obsługi ich treści stworzony.

Czym się kierować przy wyborze?

     Darmowe CMS-y (free cms), które zyskały sobie sympatię wielu osób zdecydowanie się rozwijają. Pojawiaj się ich nowe, rozbudowane wersje. Wadą jest to, że konieczne jest samodzielne zadbanie o konfigurację. Rozwiązania pojawiających się problemów trzeba szukać samemu lub wspólnie z innymi użytkownikami. Z tego powodu najlepiej wybierać systemy, które są najbardziej popularne. Im więcej osób je stosuje, tym większe szanse na udzielenie porady i pomoc w przypadku wystąpienia problemów. Trzeba zwrócić uwagę, kiedy ostatnia wersja została zaktualizowana. Warto skierować uwagę na CMS-y, które dalej się rozwijają. Tylko one gwarantują wysoką jakość i bezpieczeństwo systemu. CMS powinien być też łatwy w obsłudze. Osoba, która nie jest informatykiem powinna sobie radzić z obsługą systemu w sposób intuicyjny. CMS należy wybierać adekwatnie do swoich oczekiwań, a więc do tego, jakiego typu witrynę będzie obsługiwał.