Huśtawka, leżaczek czy bujaczek dla dziecka? Co wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Wszystkie zabawki wymienione w tytule dostarczają frajdy i wspomaga rozwój psycho – motoryczny dziecka oraz pozwalają mamom na wypełnianie innych domowych obowiązków poza zajmowaniem się pociechą. To chyba wystarczające powody do tego, aby w nie zainwestować. Producenci domowych huśtawek, leżaczków i bujaczków oferują różne warianty przeznaczone dla maluchów w określonym wieku.

     Leżaczki to propozycje dla niemowląt. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w komfortowe siedzisko, łatwo je rozłożyć i pomagają uspokoić maleństwo. Najlepsze leżaczki umożliwiają włączenie uspokajających melodii lub wibracji. Sprawdzają się, gdy mama przygotowuje obiad, albo wykonuje inną niecierpiącą zwłoki czynność.

     Bujaczek jest przeznaczony dla dziecka w wieku od sześciu do trzydziestu sześciu miesięcy. Powinien składać się z solidnego stelażu i wygodnego siodełka. Najlepsze są te, które pozwalają na włączenie trybu bujania. Są wyposażone w elektroniczny system. Można postawić ją w kuchni, włączyć i zająć się gotowaniem lub pracami domowymi. Wadą tego rozwiązania jest wysoka cena i przestrzeń. Poza tym ten typ sprawdza się w przypadku posiadania jednego dziecka, podobnie jak leżaczek. Maluch szybko z niej wyrośnie, ale można ją sprzedać w serwisie aukcyjnym. Nieco bardziej zaawansowane huśtawki oferują bujanie z możliwością wyboru sześciu prędkości i są wyposażone w edukacyjne zabawki. Taki sprzęt to świetny prezent dla dwulatka.

     Huśtawka składa się z drewnianych elementów tworzących siedzisko oraz solidnej liny. Mocuje się ją przy framudze drzwi. Jest to oldschoolowa propozycja. Kiedy dziecko z niej wyrośnie, zawsze można zachować dla wnuków. Jeżeli przeszkadza, można ją zdjąć. Zaletą huśtawki jest nie tylko niska cena, ale także bardzo duża wytrzymałość. Wadą jest wymóg posiadania solidnej futryny. Huśtawkę można zawiesić także w ogrodzie. Wystarczy wykonać odpowiedni stelaż. O typach tych zabawek można mówić wiele. Powyżej zostały przedstawione najbardziej popularne i warte uwagi. Podczas wyboru huśtawki trzeba zwrócić uwagę nie tylko na estetykę wykonania i dodatkowe możliwości, takie jak automatyczne regulowanie prędkości i zabawki edukacyjne. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Dobra huśtawka posiada przednią i tylną barierkę. Małe dzieci nie siedzą na tyle stabilnie i mogą zapragnąć zejść z huśtawki w momencie najszybszego bujania.

     Przy zakupie huśtawki, leżaczka i bujaczka warto zwrócić uwagę na komfort użytkowania. Rodzice nie powinni mieć problemu z rozłożeniem i przeniesieniem przedmiotu, a siedzisko musi być wygodne dla dzieci. Dyskomfort uniemożliwi korzystanie. Czasami warto poświęcić więcej czasu na poszukiwanie odpowiedniego leżaczka, bujaczka lub huśtawki, ponieważ niektóre modele oferują podobne możliwości, a cena znacznie się różni.