Nasza Klasa, nk.pl. Co to jest? Jak jej używać?

     Nasza Klasa jest portalem społecznościowym, na którym można odnaleźć ludzi ze szkolnych lat. Jest to wirtualne miejsce spotkań szkolnych znajomych. W ten sposób po wielu latach odnalazło się już sporo osób. Obecnie Nasza Klasa funkcjonuje pod adresem http://nk.pl/. Oprócz tego, że na portalu zostały oczywiście utworzone grupy klasowe funkcjonują również inne grupy związane z konkretnymi zainteresowaniami, do których można dołączyć. Swoje profile mają też oficjalne strony miast. Nasza Klasa umożliwia dodawanie zdjęć i wpisów w łatwy sposób. Wystarczy się zarejestrować i założyć własny profil, aby znajomi mogli nas rozpoznać. Dodanie zdjęć nie jest obowiązkowe, ale ułatwia identyfikację osób, więc warto to zrobić.

Jak jej używać?

     Po zarejestrowaniu się na portalu mamy dostęp do różnych opcji. Interfejs jest dość prosty w użyciu i po chwili można się już zorientować, gdzie, co jest. Jest na tyle łatwy w obsłudze, że poruszamy się po stronie w sposób niemal intuicyjny. Przy zakładaniu konta możemy wybrać jeden z czterech rodzajów kont: rzeczywiste, fikcyjne, oficjalne lub sponsorowane. Przeciętny użytkownik zakłada konto rzeczywiste, ponieważ jest zwykłą osobą, która po prostu chce odnowić kontakty lub nawiązać też nowe. Konta fikcyjne są zwykle kontami tworzonymi w przypadku fanklubów, a czasem przez osoby, które po prostu nie chcą się ujawniać. Konta oficjalne dotyczą osób znanych, które są rozpoznawalne przez wiele osób. Dotyczą aktorów, piosenkarzy, piłkarzy, polityków lub innych ważnych osobistości. Konta sponsorowane to z kolei konta należące zwykle do fundacji.

     Na Naszej Klasie dostępne są listy szkół oraz klas, do których można się dopisać. Znajomych ze szkół i nauczycieli najprościej wyszukać na tych listach. Chociaż jeszcze prostszym sposobem, gdy szukamy pojedynczych osób, jest szukanie ich przy pomocy wyszukiwarki. Wyszukiwanie może odbywać się za pomocą takich kryteriów jak imię, nazwisko, wiek, płeć oraz lokalizacja.

     Każdy użytkownik zarządza swoim profilem. Może decydować, co będzie dostępne jako publiczne dane, a co będą widzieć wyłącznie znajomi lub co z danych będzie zupełnie ukryte. W opcjach prywatności można też włączyć opcję, aby nikt nie widział, że odwiedzamy jego profil. Równocześnie jednak nie będziemy wiedzieć, kto odwiedza nasz profil. Chyba, że dokonamy opłaty za pomocą eurogąbek, czyli wirtualnej waluty Naszej Klasy. Aby otrzymać eurogąbki trzeba wykupić jeden z pakietów, co wiąże się z opłatą. Wyjaśnienie tej kwestii znajduje się w serwisie. Użytkownicy mają swoje galerie zdjęć, które są podzielone na albumy. Istnieje możliwość przypinania do zdjęć pinezek, które informują, kto jeszcze znajduje się na zdjęciu. Pod zdjęciami można zostawiać komentarze. Można też zostawiać je na tablicy. W serwisie działają też fora dyskusyjne. Można tworzyć nowe lub przyłączać się do już istniejących. Znajomym można też wysyłać prezenty, za które jednak wnosi się opłatę.

     Wymiana informacji pomiędzy użytkownikami może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wysyłanie wiadomości e-mail. Każdy w swoim profilu ma skrzynkę odbiorczą, w której wyraźnie widać, gdy przychodzi nowa wiadomość. Natomiast internetowy komunikator nktalk działa na takiej zasadzie jak Gadu Gadu. Umożliwia komunikację w czasie rzeczywistym.