Urządzenie do czyszczenia parą. Jakie wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

Udostępnij na:

     Urządzenia czyszczące parą wodną swoje działanie opierają na wytwarzaniu pary wodnej z wody znajdującej się w specjalnym zbiorniku wewnątrz oczyszczacza.

Jaki oczyszczacz wybrać?

     Obecnie na rynku znajduje się wiele modeli oczyszczaczy parowych, więc ważne jest, aby wybrać odpowiedni model urządzenia optymalnie zbliżony do naszych potrzeb za nim rzucimy się w wir porządkowego szaleństwa. Jeżeli oczyszczacz potrzebny jest nam do długich i częstych prac powinniśmy zaopatrzyć się w większe modele o dużej mocy z odpowiednio pojemnymi pojemnikami na wodę. W przypadku, gdy przeznaczeniem oczyszczacza parowego będzie sprzątanie mniejszych powierzchni stosunkowo rzadziej to najlepszym wyborem będą mniejsze modele o mniejszej mocy.

Czym powinniśmy się kierować przy zakupie?

     Gdy potrzebujemy urządzenia do czyszczenia mniejszych powierzchni to szczególnie naszą uwagę przy powinniśmy skierować na modele mniejsze o mniejszej mocy, ponieważ kupowanie dużego modelu mija się z celem. Jedną z głównych zalet jest ich kształt oraz mniejsza waga, przez co są łatwe w przenoszeniu. Nadają się idealnie do czyszczenia małych powierzchniowo miejsc (czyszczenie zabrudzonych dużych powierzchni może sprawiać im problem z powodu mniejszej mocy oraz małego pojemnika z wodą).

     Innym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest maksymalne ciśnienie pary, jakie może wytworzyć dany model. Ciśnienie pary w tego typu urządzeniach oscyluje w przedziale od 2 do 3 barów. Mniejsze ciśnienie to mniejsza moc czyszcząca, lecz także mniejsza cena, więc należy się zastanowić, co jest dla nas bardziej opłacalne. Przy zakupie zwróćmy uwagę na ilość oferowanych przez producenta akcesoria takich jak np.: końcówka do mycia okien, dysza szczelinowa, dysza szeroka, szczotka okrągła, szczotka mała.

     W momencie, gdy musimy czyścić większe powierzchnie najlepszym rozwiązaniem jest zakup jednego z modeli dużych i wydajnych parownic. Parownice różnią się przede wszystkim od zwykłych oczyszczaczy wielkością oraz mocą. Pobór mocy urządzeń tego typu oscyluje w granicach 2000 – 2300W, natomiast ciśnienie wytwarzanej pary wodnej mierzy średnio 4 bary. Duży pojemnik na wodę pozwala na ciągłe wytwarzanie pary bez konieczności dolewania, co chwilę wody. Parownice najlepiej nadają się do czyszczenia podłóg, parkietów, okien oraz innych dużych powierzchni płaskich. Duże ciśnienie wytwarzanej pary pozwala parownicą na lepsze i dokładniejsze czyszczenie powierzchni.

     Innym rodzajem są jeszcze wytwornice pary, które jako jedyne potrafią czyścić zabrudzone miejsca tylko przy pomocy samej pary wodnej bez dodawania innych środków chemicznych. Dzieje się tak z powodu ogromnej temperatury uzyskiwanej pary. Wytwornice idealnie nadają się do usuwania tłuszczy, wapnia, osadów, bakterii i zarazków. Wytwornice pary są nieco mniej wydajne od parownic z powodu wytwarzania mniejszego ciśnienia oraz mocy.

Występują także wersje ogrodowe parownic przeznaczone do czyszczenia poza domem.

Najpopularniejszymi producentami są min: Karcher, Severin, Hoover, Ariete.