Bożonarodzeniowe prezenty – jak je estetycznie zapakować?

Boże Narodzenie jest tylko raz w roku, więc warto dołożyć starań, aby upominki, którymi obdarujemy najbliższych wyglądały estetycznie i pięknie się prezentowały.

Poniżej przedstawiamy proste i efektowne sposoby pakowania prezentów, zarówno tych o typowych i nietypowych kształtach. Pakując prezenty trzeba pamiętać o pewnych zasadach. Po pierwsze trzeb pamiętać, jakie kolory można ze sobą łączyć, a jakich w żadnym razie nie wolno. Kolejna zasada dotyczy doboru rodzaju opakowania do specyfiki i kształtu prezentu.

Pakujemy butelki

Alkohol w butelce, perfumy w finezyjnym flakonie czy wazony o specyficznym kształcie mogą sprawiać trudności podczas pakowania. Pewną alternatywą jest wykorzystanie ozdobnej papierowej torebki. Jeżeli jednak chcesz zadbać o to, aby prezent wyglądał wyjątkowo efektownie możesz skorzystać z kartonowych opakowań dekoracyjnych na butelki oraz dodatkowo przyozdobić je kokardką.

Butelka z alkoholem może sprawić problemy podczas pakowania, jeśli jest nieforemna. Problem rozwiąże materiałowy woreczek. Będzie on wyglądał bardziej efektownie i świątecznie, gdy przystroisz go kokardką. Innym rozwiązaniem jest zapakowanie butelkę w ozdobny papier bądź bibułę. Połóż ją na papierze i turlając owiń ją dwukrotnie w papier. Pamiętaj, że powinien on przylegać do butelki. Następnie sklej papier na spodniej części za pomocą bezbarwnej taśmy klejącej. Górną część zapakowanego prezentu możesz ozdobić wiążąc kokardkę.

Pudełko i papier

Nieforemne upominki umieść w pudełku. Powinno być ono dostosowane do rzeczywistej wielkości prezentu. Kolejnym krokiem jest wymierzenie i odcięcie odpowiedniej ilości papieru. Wybierając materiały do pakowania prezentów staraj się, aby pudełko i papier posiadały podobną fakturę i kolor. Przytwierdź papier do pudełka za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. Najpierw owiń papierem pudełko, a dopiero później zagnij boki. Staraj się uczynić to w taki sposób, żeby nie zniszczyć, ani nie pogiąć papieru. Możesz zostawić rożek, albo zagiąć go do wewnątrz. Na koniec możesz ozdobić prezent wstążką lub samoprzylepną kokardą.

CD, DVD i inne „płaskie” przedmioty

Efektownym sposobem na eleganckie i pomysłowe zapakowanie płyty jest przygotowanie koperty. Przygotuj kolorowy papier samoprzylepny, papier ozdobny i taśmę samoklejącą. Przytnij papier stosownie do wielkości upominku. Długość papieru powinna się równać trzykrotnie długości prezentu. Z kolei szerokość należy obliczyć poprzez dodanie do szerokości prezentu około 5 cm. Wybierając grubszy papier (np. karton) zostaw więcej przestrzeni niż upominek zajmuje w szerokości. Zagnij i wygładź dłuższe krawędzie oraz zagnij na długość prezentu oraz sklej brzegi dwustronną taśmą samoprzylepną. Pozostałą część papieru należy zagiąć w taki sposób, by powstał trójkąt. Należy przykleić brzegi od spodu na rożku trójkąta przyklej fragment taśmy. Dzięki temu łatwo zamkniesz kopertę.

Naturalne dekoracje

Do przystrojenia prezentu możesz wykorzystać naturalne materiały, w tym między innymi szyszki, liście i ususzoną trawę. Potrzebne będą takie materiały, jak karbowany karton, kawałek szarego papieru lub materiału. Zmierz prezent i wytnij odpowiednią ilość materiału. Następnie połóż prezent na kartonie i zagnij brzegi. Sklej je używając fragmentu taśmy samoprzylepnej. Na koniec przyklej przygotowane materiały (np. liście, suszoną trawę). Na koniec należy wykonać kokardkę ze sznurka pakowego.

Przydatne materiały

Wymienione wyżej sposoby pakowania prezentów są tylko propozycjami. Można zdać się na własną kreatywność stosując się do pewnych zasad. Materiały, które z pewnością przydadzą się do pakowania prezentów to:
– krepina
– kartony
– blok
– zwykły papier
– papier czerpany
– wstążki
– sznurki
– ozdobne nici
– ł ańcuszki
– korale
– kartoniki
– etykiety
– naklejki i inne samoprzylepne ozdoby
pakowanie_prezentow_bozonarodzeniowychKolorowe wstążki zapewnią duże możliwości ozdabiania prezentów. Masz do wyboru błyszczące tasiemki, albo taśmy, które posiadają specyficzną fakturę. Wstążki służą głównie do wykonania kokardy. Możesz też użyć gotowej, samoprzylepnej kokardy, aby ozdobić prezent. Sznurki i ozdobne nici sprawdzą się zamiast wstążek. Możesz też wykorzystać korale lub łańcuszki.

Niezbędne narzędzia

Podczas pakowania prezentów przydadzą się nożyczki i specjalny nożyk papierniczy. Zszywacz przyda się do tworzenia pudełek, a dziurkacz umożliwia wykonanie ozdobnych wzorków lub otworów do przewiazania wstążki. Nie zapomnij o dwustronnej taśmie samoprzylepnej. Możesz użyć taśmy bezbarwnej lub kolorowej.