Choinka sztuczna czy naturalna? Jaką choinkę bożonarodzeniową wybrać?

     Co roku wiele osób staje przed dylematem jaką wybrać choinkę na Boże Narodzenie. Zarówno żywe drzewko jak i jego sztuczny odpowiednik mają zwolenników i przeciwników wysuwających różne argumenty za i przeciw. Za sztuczną choinką na pewno przemawia wygoda i ekonomiczność. Kupujemy ją raz na kilka lat, mamy dobrany do niej komplet ozdób, nie musimy odkurzać spadających igieł i nie trzeba o nią szczególnie dbać. Sztuczna choinka jest doskonała, równa z każdej strony, prosta, ma idealną ilość gałęzi na których może łatwiej rozmieścić światełka i łańcuchy. Prawdziwe drzewko nie jest aż tak idealne, za to pachnie lasem i przyrodą.

     Mimo iż prawdziwa choinka jest stosunkowo droższa, bo musimy kupować ją co roku, jest zdecydowanie bardziej ekologiczna. Sztuczne drzewko po wyrzuceniu na śmietnik rozkłada się latami. Naturalna choinka rozłoży się bardzo szybko a na jej miejsce zostaną zasadzone kolejne drzewka. Poza tym można kupić drzewko w doniczce, które po świętach zasadzimy w ogrodzie albo w lesie. Przed świętami mamy duży wybór zarówno wśród choinek sztucznych jak i żywych.

     Kiedy zdecydujemy się na zakup choinki sztucznej to przy jej wyborze trzeba zwrócić uwagę na:

* stabilność podstawy,

* gałęzie, które powinny być równo rozłożone i mieć gęste igły

* łatwość przechowywania, czyli na ile elementów można ją rozłożyć

* kolor, lepiej wybrać tradycyjny, gdyż kierując się modą i wybierając kolor nietypowy narażamy się na kolejny wydatek za rok.

     Z kolei wybierając żywą choinkę warto wziąć ze sobą metr, aby móc zmierzyć jej wysokość. Najlepiej także dokonywać zakupu kiedy jest światło dzienne, gdyż wówczas najlepiej dostrzec wszelkie mankamenty. Choinki zapakowane w siatkę mogą w rzeczywistości nie wyglądać zbyt zachwycająco, dlatego mamy prawo żądać rozcięcia siatki. Poza tym koniecznie trzeba zwrócić uwagę na:

* świeżość drzewka, jeśli ma giętkie gałęzie i igły, które nie opadają przy potrząsaniu, to na pewno jest świeże,

* gatunek: świerk jest drzewkiem tanim, ale szybko gubi igły dlatego lepiej zastąpić go jodłą,

* efekt jaki chcemy osiągnąć: najintensywniejszy zapach lasu da nam sosna, której szlachetne odmiany są najpiękniejsze,

* choinkę w donicy możemy zasadzić w ogrodzie albo w lesie, jeśli jej korzenie nie zostały uszkodzone,

* ścięte drzewko możemy wykorzystać do spalenia w kominku, będzie pięknie pachniało, albo też oddać do kompostowni. W najgorszym wypadku drzewko możemy po prostu wyrzucić.

     Wybierając choinkę trzeba wcześniej zdecydować gdzie ją postawimy, aby odpowiednio dobrać rozmiar. Trzeba też pamiętać, że żywe drzewka nie lubią wysokiej temperatury. Żeby choinka mogła jak najdłużej cieszyć nas swym widokiem trzeba jej zapewnić optymalne warunki.

     Wybór choinki to kwestia gustu albo też zasobności portfela. Nie ważne jednak co wybierzemy, ważne aby stwarzała świąteczny, rodzinny nastrój, który jest najważniejszy w Boże Narodzenie.