Choinka – sztuczna czy naturalna? Jak ją przystroić?

Co roku w pierwszej połowie grudnia pojawia się dylemat nad tym, czy wybrać choinkę sztuczną, czy może naturalną.

Kolejne problemy pojawiają się już po zakupie drzewka, gdy nie wiadomo jak i czym je przystroić, a jakby tego było mało nie działają zeszłoroczne lampki choinkowe. Frustracja i zdenerwowanie nie sprzyjają radosnej atmosferze świąt Bożego Narodzenia. Poniżej przedstawiamy porady związane z wyborem i przystojeniem bożonarodzeniowego drzewka.

Cięta lub w doniczce

Naturalna choinka jest dostępna w postaci ściętej, albo w doniczce. Pierwsza jest zarezerwowana dla tych, którzy mają w domu odpowiedni stojak na drzewko bożonarodzeniowe oraz odpowiednią przestrzeń. Z kolei mniejsze drzewka sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Niby oczywiste, ale nie każdy o tym pamięta. Zaletą naturalnej choinki jest niesamowity zapach, naturalna barwa igieł oraz wyjątkowy, indywidualny charakter. Jej wadą może być natomiast szybka utrata pierwotnego wyglądu i zapachu, co prowadzi do utraty walorów dekoracyjnych. Chcąc cieszyć się jej widokiem jak najdłużej trzeba po przyniesieniu drzewka do domu oczyścić je i wybrać właściwe miejsce. Bardzo ważne jest codzienne nawadnianie i odżywianie. Temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza, więc nie możemy stawiać drzewka obok kaloryfera czy kominka. Raz na 2 – 3 dni dodaj do wody służącej do podlewania choinki specjalny preparat odżywczy. Możesz kupić takie specyfiki w każdej kwiaciarni. Choinka nie będzie gubić igieł, jeśli przed wstawieniem jej do stojaka obetniesz około 2 – 3 cm kawałka pnia oraz zahartujesz go wkładając drzewko do wiaderka z ciepłą wodą. Poprawisz tym samym zdolność do pochłaniania wody i składników odżywczych.

Sztuczna, ale ekonomiczna

Sztuczna choinka nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych (np. podlewanie, oczyszczanie, odżywianie), a i tak zachowuje swój wygląd. Można wykorzystywać ją nawet przez kilka – kilkanaście lat, a płacimy tylko raz. Sztuczne drzewko jest polecane osobom, które ponad zapach żywicy i naturę cenią oszczędność i wygodę.

Ubieramy choinkę

W większości domów panuje zwyczaj ubierania choinki w dzień Wigilii. Niemniej nie oznacza to, że trzeba odkładać przygotowanie ozdób choinkowych na 24 grudnia. Lepiej kupić wszystkie potrzebne dekoracje wcześniej, zwłaszcza lampki, które lubią się psuć w ostatniej chwili. Wbrew pozorom zwyczaj strojenia choinki nie należy do najstarszych. Pojawił się on na ziemiach polskich dopiero na przełomie XVII i XIX wieku.

Złote dekoracje

Pozłacane figurki, bombki i łańcuchy w złotym kolorze, jak również orzechy włoskie lub suszone plastry pomarańczy pomalowane złotą farbą doskonale komponują się z zielenią bożonarodzeniowego drzewka.

Komercyjnie lub religijnie

choinka_sztuczna_czy_naturalnaW zależności od gustu i przekonań możesz wykorzystać ozdoby choinkowe, które są ściśle związane z symbolami religijnymi, albo z atrybutami świąt o typowo świeckim charakterze. Ktoś może się zdziwić, jak świąteczne ozdoby mogą być świeckie. Paradoks powstał w związku z komercjalizacją świąt Bożego Narodzenia. Przykładem takich ozdób są miniaturki św. Mikołajów, które są bardziej podobne do krasnoludków niż biskupa uznanego za świętego. Inne przykłady to renifery, o których w ewangelii nie ma mowy, a także ozdoby w kształcie prezentów. Ten zwyczaj także nie wynika z Pisma Świętego.

Z kolei przykłady ozdób nawiązujących do symboli religijnych to:
– gwiazdki symbolizujące Gwiazdę Betlejemską
– bombki z nadrukiem przedstawiającym Świętą Rodzinę w stajence, albo dzieciątko Boże
– aniołki
Wybór jest ogromny, ale dla lepszego efektu estetycznego warto zadbać o to, aby koncepcja dekoracji była jednolita. Zbyt dużo kolorów, wzorów i dekoracji nigdy nie wygląda dobrze.