Dekorowanie stołu wigilijnego. O czym pamiętać?

Dekorowanie stołu wigilijnego nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o pewnych detalach i zasadach , aby efekt naszych prac wprawił w zachwyt domowników i gości.

Zanim przystąpisz do zadania zastanów się, czy zależy ci na tradycyjnym czy nowoczesnym udekorowaniu stołu. Obecnie ścierają się dwa trendy – czerwień symbolizująca święta Bożego Narodzenia oraz nowoczesna tendencja łącząca fiolet i słodki róż. Wśród tradycyjnych kolorów można wymienić także zieleń, błękit i złoto. Złoty kolor powinien zostać połączony z bielą, ponieważ w nadmiarze nie prezentuje się dobrze.

Obrus i zastawa stołowa

Obrus jest podstawą dekoracji stołu i powinien być w neutralnym lub dominującym kolorze. Polecane są obrusy pokryte warstwą teflonu, która nadaje im odporność na zabrudzenia. Plamy z czerwonego barszczu nie będą problemem. Zastawa stołowa może nawiązywać formą do świąt Bożego Narodzenia. Zdobienia na porcelanie czy półmiski w kształcie gwiazd są bardzo mile widziane.

Inne dekoracje

dekorowanie_stolu_wigilijnegoObok zastawy stołowej możesz umieścić dodatkowe dekoracje, pod warunkiem że na stole jest wystarczająco miejsca. Sprawdzoną ozdobą są świece umieszczone w świecznikach, albo w wysokich, szklanych lampionach, w zależności od tego, czy dekoracja stołu jest tradycyjna, czy nowoczesna. Świece powinny być w kolorze, który dominuje w dekoracji, albo w neutralnym kolorze (np. w bieli). Do wyboru są świeczki zapachowe, gładkie i ozdobione wzorami oraz w różnych kształtach.

Tego nie stawiaj

Nie polecam zdobienia stołu wigilijnego porozrzucanymi perełkami, czy wstążkami. Powodują wrażenie chaosu. Świece nie powinny być zbyt wysokie. Wystarczą dwie sztuki. W przeciwnym razie będą przeszkadzały osobom siedzącym przy stole. Możesz postawić wazon z kwiatami, tylko pamiętaj, żeby nie był on zbyt wysoki, bo będzie utrudniał utrzymanie kontaktu z osobami przy stole.