Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki i petardy?

     Wielkimi krokami nadchodzi Nowy Rok, który od lat jest uroczyście witany salwą petard i fajerwerków. Niestety co roku podczas odpalania fajerwerków dochodzi do licznych urazów, poparzeń i innych obrażeń, których można uniknąć stosując się do kilku zasad bezpieczeństwa.

     Przede wszystkim kiedy kupujemy fajerwerki koniecznie sprawdźmy czy są one dobrze zapakowane. Ważna jest także instrukcja w języku polskim, którą muszą posiadać wszystkie produkty sprzedawane na naszym rynku. Nie kupujmy na bazarach gdyż taki towar może być zawilgocony i źle przechowywany, a stąd krótka droga do wypadku.

     Podczas zapalania petard i fajerwerków należy zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym osobom, a także zwierzętom. W żadnym wypadku nie można podchodzić do niewypału przed upływem pięciu minut. Lepiej odczekać ten czas, bo może on mieć zasadnicze znaczenie dla naszego życia. Pod żadnym pozorem nie wolno strzelać z petard i fajerwerków do ludzi, ani w stronę domów i samochodów. Najlepiej robić to na wolnej przestrzeni, gdzie dla nikogo nie będziemy zagrożeniem.

     Fajerwerków nie wolno podpalać trzymając je w ręku. Najlepiej jest wykorzystać kij na którym umieścimy racę. Kijek z przymocowaną racą wbijamy w śnieg albo umieszczamy w butelce, tak aby stał stabilnie. Dopiero wówczas można podpalić lont i jak najszybciej odejść co najmniej pięć metrów od racy.

     W przypadku petard hukowych, aby je odpalić, musimy potrzeć zapalnik petardy o draskę pudełka zapałek. Zapaloną petardę trzeba jak najszybciej odrzucić na bezpieczną odległość, tak aby nikomu nie zagrażała. Jeśli petarda się złamie, nie wolno zapalać jej ponownie.

     Aby bezpiecznie odpalić „bączka” przed podpaleniem lontu musimy bardzo delikatnie zdjąć zabezpieczającą go osłonkę. Petardę odpalamy na twardej powierzchni, która jest w miarę równa. Po podpaleniu lontu szybko odchodzimy co najmniej pięć metrów.

     Każda, nawet najmniejsza petarda i fajerwerki mogą być zagrożeniem dla naszego zdrowia, jeśli nie obchodzimy się z nimi umiejętnie. Dlatego też czasami lepiej zrezygnować z noworocznych wystrzałów i podziwiać je w wykonaniu doświadczonych osób.