Jak świętować karnawał?

     Noc sylwestrowa jak co roku rozpoczyna okres karnawału. Jest to szansa na okazanie radości z kolejnego roku, który może tym razem będzie lepszy niż poprzedni. Karnawał jest obchodzony inaczej w zależności od miejsca na ziemi. W Polsce czas zabaw zaczyna się w święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Jego zakończenie przypada 40 dni przed świętami Wielkiej Nocy, czyli w pierwszy dzień Wielkiego Postu.

     Polska jest krajem w którym zabawy karnawałowe nie są czymś niezwykłym. Zazwyczaj są to po prostu dyskoteki, imprezy w klubach, a dla starszych zorganizowane bale. Karnawał jednak świętują głównie osoby młode, gdyż jest to niemalże pretekst do zabawy. Jednakże w porównaniu z innymi krajami, nasz karnawał nie cechuje się niczym ekscytującym. Więc zamiast po raz kolejny spędzać go w tym samym miejscu warto coś zmienić i zobaczyć jak bawią się ludzie w innych miejscach na ziemi.

     Najsłynniejszy karnawał jest oczywiście w Rio. W to miejsce wybierają się tysiące turystów by móc podziwiać pokazy sztucznych ogni, przebrane tancerki i bawić się w rytm samby. Najbardziej charakterystyczne dla karnawału w Rio de Janeiro są parady szkół samby. Skąpo ubrane tancerki pokazują swe wdzięki i oczywiście talent „przechodząc” specjalnie na tą okazję przygotowaną ulicą. Jest to bajeczne widowisko, dzięki któremu karnawał w Brazylii jest znany na całym świecie. Można więc poczuć rytm brazylijskiej samby i wybrać się na karnawał do Rio.

     Nie mniej popularny jest karnawał w Wenecji, którego korzenie sięgają do 1296 roku. Wyróżnia się przede wszystkim niesamowitą scenerią i specyficznymi maskami zakładanymi na twarz. Wenecki karnawał to pokazy akrobatów, tancerze, imprezy teatralne i koncerty. Do największych atrakcji zaliczany jest jednak tradycyjny Lot Anioła z dzwonnicy mieszczącej się na Placu Świętego Marka. Niezwykłym momentem jest także zakończenie karnawału. Odbywa się ono w nocy z wtorku na środę popielcową przy akompaniamencie bijących dzwonów. Wszyscy uczestnicy zabawy, którzy dotychczas skrywali swoje twarze za bajecznymi maskami, zdejmują je i pokazują swoją prawdziwą twarz. Maska pozostaje jedynie wspaniałą pamiątką tego niezwykłego wydarzenia. Można włożyć ją ponownie dopiero za rok.

     Nieco inaczej karnawał można świętować w Nowym Orleanie. Jest on idealnym miejscem dla osób lubiących jazz i oczywiście dobrą zabawę. To co łączy karnawał w Nowym Orleanie z poprzednimi to przede wszystkim liczne, kolorowe parady i muzyka. Jednak tutaj jest to muzyka jazzowa. Nowoorleańczycy mają nawet swój specjalny przysmak karnawałowy, czyli The King Cake. Szczęśliwcy znajdą w nim malutką figurkę Jezusa, a pozostali muszą obejść się smakiem. Dość specyficznym elementem karnawału są kolorowe koraliki, które dostają wyjątkowo ładne panie. Jest to nieco inna forma spędzenia karnawału, ale równie fascynująca co poprzednie.

     Niebanalnie można spędzić karnawał w Kolonii, który rozpoczyna się już 11 listopada o godzinie 11:11. Jedenastka symbolizuje grzech i rozpustę więc jest to tradycyjna data rozpoczęcia karnawału w Kolonii. Liczne festyny, bale i zabawy trwają całe dnie i noce, a w tłusty czwartek kobiety przebrane w kolorowe stroje obcinają mężczyznom krawaty. Karnawał w Kolonii to, poza pysznym niemieckim piwem, głośna muzyka, śmieszne stroje i wyluzowany, roztańczony tłum.

     Jak widać karnawał można świętować na róże sposoby. Polacy jednak robią to dość sztywno porównując z innymi narodowościami. Nie ważne jednak gdzie, ale ważne żeby się dobrze bawić, bez żadnego skrępowania i na totalnym luzie. Chociaż przez ten okres karnawału możemy się oderwać od szarej rzeczywistości.