Jak udekorować stół wielkanocny? Co na nim umieścić?

Udostępnij na:

     Podczas każdych świąt, spotkań i uroczystości rodzinnych stół jest bardzo ważnym elementem. To przy nim spotyka się cała rodzina by wspólnie świętować. Stół wielkanocny przygotowuje się zazwyczaj na uroczyste, świąteczne śniadanie, ale nie tylko. Każdy świąteczny posiłek lepiej smakuje, gdy spożywamy go w pięknej aranżacji. Niewątpliwie stół wielkanocny powinien być radosny, tak jak święta Zmartwychwstania Pańskiego. Poza tym święta te przypadają w okresie, gdy wiosna budzi się do życia dlatego nie może zabraknąć zielonych akcentów.

Dekoracje na stole wielkanocnym.

     Stół można udekorować na wiele sposobów. Poniżej przedstawiamy dwa sposoby na stół tradycyjny i nieco bardziej fantazyjny.

     Stół tradycyjny cechuje się oczywiście białym, eleganckim obrusem. Na nim umieszczamy zastawę, sztućce i dekoracyjnie uformowane serwetki. Nie może zabraknąć zielonych akcentów. Może to być wcześniej zasiana rzeżucha, owies, wazon z forsycją, tulipanami, narcyzami, baziami. Wybór jest ogromny, gdyż budząca się do życia wiosna zachwyca pięknymi kwiatami. Nie może zabraknąć oczywiście jajek. Przygotowane pisanki, kraszanki ozdobione w dowolny sposób pięknie komponują się z zielenią na stole. W przygotowywaniu ozdób wielkanocnych chętnie wezmą udział dzieci. Mogą ozdabiać pisanki, lepić jajka z modeliny albo masy solnej, podlewać rzeżuchę, robić papierowe zajączki i wiele innych pięknych ozdób.

     Na stole musi się znaleźć także baranek i wszystkie inne potrawy, które zostały poświęcone. Oprócz nich świąteczne menu jest kwestią gustu, ale najlepiej by było lekkostrawne.

     Aby przygotować stół fantazyjny trzeba pobudzić wyobraźnię. Biały obrus zastąpmy obrusem zielonym, albo zielonym futerkowym materiałem, który będzie imitował wiosenną trawę. Na takim „trawniku” można rozsypać kwiaty prawdziwe albo sztuczne. W ten sposób stworzymy piękną domową łąkę. Dekoracyjne serwetki obok białej zastawy będą wyglądały bajecznie, a biała zastawa doda nieco powagi (poza tym do wszystkiego pasuje). Kolorowe jajka możemy rozrzucić na zielonym obrusie, niebanalny bukiet z kolorowych kwiatów także będzie piękną ozdobą.

     Pamiętając o tym, aby nie wprowadzać zbytniego chaosu na stole tak naprawdę możemy wymyślić piękną, niestandardową dekorację.

     Co roku na wielkanocny stół kładziemy te same dania. Za pomocą dekoracji możemy jednak go zmieniać, aby zasygnalizować, że mimo iż powtarzalne, to każde święta Wielkanocne są inne. Przynoszą nowe doznania, przeżycia, może odbywają się w innym gronie osób. Zawsze jednak pozostają świętami rodzinnymi i radosnymi dlatego taki właśnie powinien być wielkanocny stół.