Jaki prezent na przeprosiny wybrać? Co kupić?

     Przepraszając kogoś należy przede wszystkim okazać skruchę i żal, ale nie oznacza to, że nie można wspomóc swych przeprosin prezentem. Bez względu na to, co deklarują kobiety, żadna nie oprze się upominkowi, bo w gruncie rzeczy każdy z nas jest materialistą. W przypadku mężczyzn jest nieco inaczej, ale mimo wszystko w poniższym artykule zostaną przedstawione przykładowe prezenty na przeprosiny zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Należy jeszcze dodać, że podarunek na przeprosiny nie musi być podarowany partnerowi czy partnerce. Upominek można podarować przepraszając członka rodziny, znajomego, przyjaciela, a także osobę, z którą łączą nas tylko stosunki zawodowe.

     Przepraszając bliską nam osobę należy przede wszystkim okazać skruchę. Jeśli przepraszamy za zniszczenie czegoś, należy w prezencie odkupić daną rzecz. Gdy jest nam przykro z powodu kłótni, można podarować bliskiej osobie coś na osłodę gorzkich chwil, które z naszego powodu przeżyła. Trzeba przyznać, że mężczyźni bardzo rzadko decydują się na przeproszenie partnerki, a jeszcze rzadziej na to, aby przeprosić ją poprzez podarowanie upominku. Niemniej jednak jeśli znalazłby się mężczyzna, który wpadłby na ten wspaniały pomysł, to poleca się, aby podarować kwiaty lub biżuterię bądź perfumy. Propozycje prezentów przedstawione zostały rosnąco względem cen. Rodzaj upominku zależy przede wszystkim od możliwości finansowych mężczyzny, ale także od tego czy sprawa, za jaką chce przeprosić była poważna, czy też raczej błaha.

     Jeśli chcemy przeprosić znajomego, można mu podarować drobny upominek związany z jego zainteresowaniami, ponieważ to daje gwarancję na to, że przeprosiny zostaną przyjęte. Która przyjaciółka nie wybacz, gdy podaruje się jej książkę ulubionej powieściopisarki? Który znajomy nie przyjmie przeprosin, gdy w prezencie otrzyma grę komputerową, o jakiej marzył? Można nazwać podarowanie upominków z okazji przeprosin jako przekupstwo i zapewne cynicy i sceptycy właśnie w ten sposób na to spojrzą. Z drugiej strony jednak warto spojrzeć na to jako na chęć zadośćuczynienia. Jeśli ona się pojawia, to znak, że tej drugiej osobie zależy na tym, żeby przeprosiny zostały przyjęte.

     Nieco inny charakter mają przeprosiny osoby, z którą łączą nas jedynie zawodowe stosunki. W takim przypadku należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby stosownie dobrać słowa podczas przepraszania. Należy okazać skruchę, żal i chęć zadośćuczynienia, albo postanowienie poprawy. Kobiecie należy podarować bukiet kwiatów i będzie to odpowiedni upominek w połączeniu z pudełkiem czekoladek. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy przeprosiny dotyczą raczej poważnej sprawy, należy pomyśleć o bardziej wyrafinowanym upominku, jakim jest na przykład pióro wieczne, albo inny praktyczny przedmiot dobrej jakości, stosowny do stanowiska, które osoba zajmuje. Nieco trudniej jest w przypadku przepraszania mężczyzn, którzy nie są skłonni do wybaczania, przynajmniej zazwyczaj. Mężczyźnie nie należy podarować kwiatów, lecz samo pudełko czekoladek.

     Warto pomyśleć również o nieco mniej konwencjonalnych upominkach z okazji przeprosin, o ile w ogóle można je nazwać upominkami. Chodzi tu przede wszystkim o wyjście do kina w ramach przeprosin, albo też do restauracji, do teatru czy też do innego miejsca, do którego osoba, którą przepraszamy lubi chodzić. Poza tym kolacja przy świecach również jest dobrym „prezentem” z okazji przeprosin. Przepraszając na przykład mamę, można wyręczyć ją w niektórych obowiązkach, choć zazwyczaj matki najłatwiej wybaczają przewinienia i upominki nie są konieczne.