Jaki prezent z okazji emerytury wybrać? Co kupić?

Udostępnij na:

     Jednym z najbardziej istotnych wydarzeń w życiu każdego pracownika, jest przejście na emeryturę. Dlatego też koledzy z pracy powinni pomyśleć o upominku dla świeżo upieczonego emeryta. Warto podarować coś, co będzie mu przypominało o pracy. Prezent powinien budzić pozytywne wspomnienia. Rodzaj upominku zależy przede wszystkim od tego, czy jest to mężczyzna czy kobieta, a także jakie są ich zainteresowania. Poza tym bardzo ważne jest to, jakie relacje panują między pracownikami w firmie. Jeśli między pracownikami panują jedynie stosunki zawodowe, to prezent nie powinien być zbyt osobisty. Może natomiast taki być w przypadku, gdy między pracownikami panują familiarne stosunki.

     Prezent z okazji przejścia na emeryturę dla mężczyzny powinien być związany z jego pasją i zainteresowaniami. Wówczas okaże się przydatny, ponieważ będzie on mógł być wykorzystany na co dzień. Osoby, które przechodzą na emeryturę mają zwykle dużo czasu wolnego. Wówczas mogą poświęcić się swoim życiowym pasjom. Warto więc podarować im upominek, który będzie wspomagał ich w pogłębianiu swoich zainteresowań. Przykładowym prezentem dla mężczyzny, który przechodzi na emeryturę może być sprzęt do wędkowania. Profesjonalny sprzęt wędkarski nie jest jednak odpowiedni dla każdego mężczyzny przechodzącego na emeryturę. Ważne jest to, aby prezent dokładnie odpowiadał hobby osoby, której go podarujemy.

     Jeśli nie mamy pojęcia, jakie są zainteresowania mężczyzny przechodzącego na emeryturę, ale jako współpracownicy czujemy się zobowiązani do podarowania mu upominku, warto wybrać jedną z uniwersalnych propozycji prezentów. Sprawdzonym prezentem dla osoby przechodzącej na emeryturę jest kosz z drobnymi upominkami. Powinny się tam znaleźć dobre gatunkowo słodycze, na przykład czekolady, praliny. Poza tym do kosza z łakociami warto także dołączyć bukiet kwiatów. Można zamiast tego podarować także kosz z kwiatami. Otrzymując takie upominki osoba poczuje się doceniona i szanowana. Z pewnością będzie mile wspominać chwile spędzone ze współpracownikami przez lata pracy. Upominki tego rodzaju zostały nazwane uniwersalnymi, ponieważ można je podarować zarówno mężczyźnie, jak również kobiecie, która przechodzi na emeryturę.

     Gdy są nam znane zainteresowania i pasje współpracowniczki przechodzącej na emeryturę, można podarować jej prezent, który jest związany z jej zainteresowaniami, czyli podobnie jak w przypadku mężczyzny. Niemniej jednak jeśli między współpracownikami panują familiarne stosunki, to warto pokusić się o bardziej osobisty prezent, na przykład perfumy lub biżuterię. Trzeba zaznaczyć, że rodzaj prezentu zależy również od osobowości. Osobie, która nie interesuje się zbytnio wyglądem i nie jest elegancka, szykowna, nie podarujemy takich prezentów, ponieważ jest prawie pewnym, że się jej nie spodobają. Takie prezenty są spotykane zazwyczaj wśród pracowników biur, gdzie przejście kogoś na emeryturę jest okazją do świętowania, podobnie jak awans. W przypadku mężczyzny przechodzącego na emeryturę prezent w postaci biżuterii nie będzie zbyt trafny.

     Dobrym pomysłem będzie jednak podarowanie spinek do mankietów, albo zegarka. Perfumy męskie także są dobrym pomysłem na prezent, jednak tylko wówczas, gdy stosunkom zawodowym towarzyszy przyjaźń, a współpracownicy i przyszły emeryt bardzo dobrze się znają. Podobnie jest w przypadku prezentu w postaci perfum dla kobiet. Kupując perfumy należy pamiętać o tym, że muszą to być albo prawdziwe perfumy, albo woda perfumowana, która jest nieco mniej kosztowna, a zapach utrzymuje się dość długo i jest przyjemny dla otoczenia.