Karnawał. Co to jest? Kiedy się odbywa?

     Czym jest karnawał każdy wie, jednak mało kto zna jego historię. Nie jest to wytwór naszych czasów, bo już nasze prababki i starsi przodkowie obchodzili hucznie karnawał zwany wówczas Zapustami. Był i nadal jest to czas zabaw, tańców, przebieranek i ogólnej wesołości. Domniema się, że nazwa „karnawał” pochodzi od łacińskiego słowa „carnavale”, które oznacza „pożegnanie z mięsem”. Jest to okres poprzedzający Wielki Post, tak więc nazwa jest trafna. Zwykle karnawał rozpoczyna się w święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia, a kończy w Środę Popielcową.

     Inne źródła donoszą, że nazwa „karnawał” wywodzi się z czasów rzymskich bachanalii, czyli hucznych uroczystości na cześć boga wina i płodów – Bachusa. Carrus navalis od którego wzięła się nazwa „karnawał” był to wóz w kształcie okrętu, który prowadził kolorowe parady rozpoczynające okres zabaw, biesiad, tańców i maskarad.

     Tradycje karnawałowe to przede wszystkim parady, kolorowe stroje, taniec, muzyka i dobra zabawa. Najbardziej znany na całym świecie to karnawał w Rio de Janeiro i karnawał w Wenecji.

     Karnawał w Rio trwa pięć dni i jest czasem gdzie wszyscy tańczą w rytm samby. Przygotowania do tych dni trwają niemalże przez cały rok. W trakcie parady rywalizują ze sobą szkoły samby, a w ostatni dzień wybierana jest jedna najlepsza. Jest o co walczyć, gdyż zdobyty prestiż jest ogromny. Karnawał w Brazylii przyciąga tysiące turystów, którzy co roku z zafascynowaniem oglądają parady i bawią się na równi z Brazylijczykami.

     Karnawał wenecki wygląda nieco inaczej. Trwa od drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia do wtorku przed Środą Popielcową. Podczas tego okresu po mieście przechadzają się przebrani ludzie z tradycyjnymi, bajecznymi maskami zasłaniającymi twarz. Maski zostają zdjęte dopiero w kulminacyjnym momencie, na zakończenie karnawału.

     Każde państwo w inny sposób obchodzi czas karnawału. To co je łączy, to przede wszystkim zabawa przy muzyce, radość i śmiech rozbrzmiewające z każdego miejsca. Karnawał to czas rozrywki na który z przyjemnością czeka się cały rok.