Oszczędź sobie. Jak zmniejszyć świąteczne wydatki?

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia są związane z pewnymi wydatkami. Można je jednak ograniczyć.

Wszystkiemu winna jest chorobliwa konsumpcja i reklamy, które zachęcają do zakupu produktów i skorzystania z usług, które wcale nie są potrzebne do tego, aby przeżyć święta radośnie i przyjemnie.

Zaplanuj listę wydatków

Poświęć kilka minut na przygotowanie listy zakupów. Zapisz wszystkie produkty żywnościowe potrzebne do przygotowania świątecznych dań i wypieków. Sprawdź, czy potrzebujesz kupić dodatkowe ozdoby i lampki choinkowe. Następnie zrób spis prezentów. Dobrze wiesz, ile możesz na nie wydać. Nie kupuj zbyt drogich upominków. Liczy się gest. Nie rozstawaj się z listą zakupów w supermarkecie, centrum handlowym i innych punktach handlu. Ściśle jej przestrzegaj, a kupisz to czego rzeczywiście potrzebujesz.

Nie rób zakupów tuż przed świętami

Największym błędem jest robienie świątecznych zakupów na ostatnią chwilę. Pamiętaj, że czekają cię wtedy kilkumetrowe kolejki i brak miejsc parkingowych. Lepiej wybierz się do sklepu około tydzień przed świętami. W końcu czas to pieniądz. Im więcej czasu poświęcisz na zakupy, tym mniej na pracę. Poza tym przed świętami można się naciąć na super wyprzedaże, które w rzeczywistości mają na celu sprzedanie drogiego bubla, albo pozbycie się wadliwego towaru. Ufaj solidnym markom i swojemu konsumenckiemu doświadczeniu.

Oszczędź na przygotowaniach

Przygotowując wigilię u siebie stracisz i czas i pieniądze. Lepiej spędzić święta z rodzicami lub teściami. Gorzej będzie wtedy, gdy oni wpadną na ten sam pomysł.

jak_zmniejszyc_swiateczne_wydatkiWykorzystaj bony, rabaty i punkty programów partnerskich

Wiele marek oferuje atrakcyjne rabaty dla lojalnych klientów. Jeszcze inne firmy prowadzą programy partnerskie. Sprawdź, czy nie przysługują ci jakieś bony, dodatkowe promocje i punkty. Możesz je wykorzystać do kupienia prezentów lub załatwienia sprawunków. Kiedy przed świętami sprawdzasz zawartość skrzynki pocztowej, nie wyrzucaj gazetek reklamowych z supermarketów. Przejrzyj asortyment i promocje. Nie zajmie ci to dużo czasu, a pozwoli zaoszczędzić.

W myśl staropolskiego przesądu, jakie święta, taki będzie nadchodzący rok. Życzymy, aby był jak najbardziej oszczędny i obfity w zyski.