Postanowienia noworoczne. Jakie wybrać? Jak w nich wytrwać w nowym roku?

     Co roku o tej samej porze przychodzą nam na myśl postanowienia noworoczne, które może tym razem uda się zrealizować. Przełom starego i nowego roku to czas wymarzony na zmiany. Zawsze mamy chwilową motywację i nowy zapał, bo to przecież nowy rok i trzeba coś zmienić w swoim życiu. Oczywiście na lepsze. Jednak noworoczne postanowienia są przede wszystkim wyzwaniami, które wcale nie ułatwiają nam życia, a nawet sprawiają, że jest ono nieco irytujące.

     Najczęściej wybieranymi postanowieniami, które jednak są trudne do zrealizowania, to rezygnacja z nałogów. Rzucenie palenia, picia, czy też innych używek to postanowienia, które wybiera sporo osób. Innymi, równie często wybieranymi celami do zrealizowania to odchudzenie się, zapisanie na konkretny kurs, czy też nadrobienie zaległości w edukacji i językach obcych.

     Wybierając noworoczne postanowienia musimy wybrać takie, które mają realną szansę na przetrwanie. Musimy uwierzyć, że zmienią coś w naszym życiu i w nas samych. Cele muszą być zgodne z naszymi wartościami, aby naprawdę zależało nam na ich realizacji nie tylko przez pierwszy tydzień.

     By postanowienia noworoczne mogły się urzeczywistnić przede wszystkim trzeba je efektywnie wyznaczyć:

* zapisać na kartce, opowiedzieć o nich rodzinie i przyjaciołom, aby mogli nas wspierać w dążeniu do celu,

* „ubrać je” w pozytywne słowa na przykład zamiast stwierdzenia „nie będę jeść słodyczy” zapisać „zamiast słodyczy zjem codziennie jabłko” itp.,

* wyznaczone cele muszą być realne. Nie przeceniajmy zbytnio swoich możliwości bo wówczas postanowienia na pewno się nie spełnią.

     Urzeczywistnianie postanowień noworocznych to tak naprawdę ciężka praca i wiele osób szybko się poddaje. Aby jednak dostatecznie się zmotywować warto wybrać nagrodę jaką sobie zafundujemy po zrealizowaniu postanowienia. Może to być jakaś drobnostka, która sprawi nam przyjemność, albo na przykład wspaniała wycieczka, którą wykupimy za nie wydane na papierosy pieniądze. Ważne jest także pozytywne myślenie, i ciągłe powtarzanie sobie „dam radę!”.

     Pozytywne myślenie wspaniale działa na psychikę, podnosi na duchu i przede wszystkim przybliża do wyznaczonego celu. Negatywne myśli nigdy nie pozwolą na spełnienie noworocznych postanowień. Pomocne może być także prowadzenie notatek albo nawet bloga i zapisywanie dzień po dniu swoich osiągnięć. Dzielenie się z innymi trudnymi momentami, jak również momentami szczęśliwymi i przełomowymi działa bardzo pozytywnie. Zachowanie jak najdłużej zapału i entuzjazmu jaki towarzyszy nam przy wyborze noworocznych postanowień, to już duży krok na drodze do sukcesu.

     Nie przesadzajmy też z ilością noworocznych postanowień. Im będzie ich mniej, tym większe szanse powodzenia. Poza tym zostawmy coś na następny rok, aby znów móc wyznaczyć sobie nowe cele.