Przedświąteczne porządki. Jak zrobić sprawnie i bezstresowo? Porady.

Robienie porządków przed świętami Bożego Narodzenia należy do głównych źródeł przedświątecznego stresu. Możesz go uniknąć, jeśli odpowiednio zaplanujesz wykonanie poszczególnych prac.

Najpierw zajmij się wyrzuceniem niepotrzebnych rzeczy, które zajmują przestrzeń w mieszkaniu utrudniając utrzymanie porządku. Posegreguj rzeczy podczas układania ich w szafkach. Rzeczy zepsute i stare możesz wyrzucić, a przedmioty, które nie są już używane oddaj potrzebującym. Jednocześnie sprawdź, czego potrzebujesz do przygotowania świąt. Spis przyda się podczas zakupów.

Odświeżenie ścian

Przedświąteczne porządki wymagają umycia glazury oraz oczyszczenia ścian. Ściany pokryte farbą emulsyjną możesz oczyścić za pomocą szczotki na kiju owiniętej tkaniną (np. ścierką, szmatką). Delikatnie omieć powierzchnię ścian zaczynając od górnej części ścian. Pamiętaj, że wilgotną ściereczkę możesz użyć tylko wtedy, gdy ściana jest pokryta tapetą bąź farbą zmywalną. Przy okazji zdejmij dekoracje ścienne i wyczyść je. Pamiętaj o wyczyszczeniu obudowy kontaktów i kaloryferów. Czyszcząc ściany, nie zapomnij o suficie.

Zadbaj o czyste meble i sprzęty

Wnętrze mebli możesz wyczyścić już podczas układania rzeczy w szafkach i wyrzucania niepotrzebnych przedmiotów. Zewnętrzną część mebli oraz inne sprzęty znajdujące się w mieszkaniu wyczyść w trzeciej kolejności. Podziel czynności na dwa dni. Ten etap porządków może być bardzo czasochłonny.

Do czyszczenia mebli użyj preparatów, które pielęgnują materiał z jakiego zostały one wykonane. Największy problem może sprawić kuchenka gazowa. Zapewne będziesz potrzebować środków odtłuszczających. Możesz przygotować środek czyszczący samodzielnie robiąc papkę z sody oczyszczonej i octu. Za pomocą octu usuniesz kamień z baterii, a soda oczyszczona doskonale wyczyści zlewozmywak, wannę i brodzik.

Usuń brud i przedmioty stojące na szafkach. Możesz umieścić przedmioty w kartonach ozdobnych odpowiednio je segregując. Jeśli rzadko czyścisz górną część szafek połóż na górnej części szafek arkusze papieru (np. gazety). Wystarczy wymieniać papier co pewien czas, aby uniknąć gromadzenia się kurzu.

Mycie okien

Zanim zaczniesz myć okna zdejmij zasłony i firanki, aby je wyprać. Następnie umyj parapety i ramy okienne oraz szyby. Do mycia ram okiennych i parapetów użyj wody z odrobiną płynu do mycia naczyń. Zanim powiesisz firanki i zasłony wyczyść karnisze używając wilgotnej szmatki.

Mycie podłóg

przedswiatecznie_porzadkiPodczas mycia podłóg musisz pamiętać o tym, żeby dobrać właściwy preparat do czyszczenia. Drewniana podłoga powinna być umyta mokrą ścierką. Wytrzyj ją do sucha i wypastuj. Surowe, białe deski trzeba wyszorować wodą z mydłem i wytarcie do sucha. Lakierowana podłoga i panele laminowane trzeba przetrzeć na mokro stosując specjalne preparaty. Terakota i wykładzina z tworzyw sztucznych powinna zostać wyczyszczona za pomocą ciepłej wody z dodatkiem płynów specjalnie przeznaczonych do takich materiałów. Na koniec zajmij się wyczyszczeniem dywanów i wykładziny oraz obić mebli.

Po zakończeniu porządków możesz wybrać się na przedświąteczne zakupy i rozpocząć właściwe przygotowania do świąt. Po wykonaniu generalnych porządków nie będziesz mieć problemu z brakiem czasu przed wigilią. Po przygotowaniu świątecznych dań pozostanie ci zmywanie naczyń, nakrycie do stołu i pozamiatanie podłóg.