Stres świąteczny – czy można go uniknąć?

Święta powinny być związane z radością, wyjątkowym czasem spędzonym z rodziną oraz spokojem. Tymczasem dla wielu osób wiążą się one z dość dużym stresem.

Może on wynikać na przykład z problemów finansowych i przedświątecznymi wydatkami, a także obawą przed tym, że nie sprosta się oczekiwaniom innym. Najbardziej zestresowane w tym czasie są domowe gospodynie, które jednocześnie pracują zawodowo. Natłok zadań w pracy i w domu może wyprowadzić z równowagi.

Nie bądźmy dla siebie surowi

Stawiając sobie zbyt duże wymagania narobimy więcej szkody niż pożytku. Powinniśmy pamiętać o tym, żeby zadbać o właściwe nastawienie psychiczne. Od poprawy siebie jest adwent. Święta Bożego Narodzenia są natomiast czasem zrozumienia i miłości, nie tylko do innych, ale też do siebie.

Skąd się bierze stres?

Stres może wynikać z silnych więzi emocjonalnych łączących członków rodziny. Każdy chce, aby święta Bożego Narodzenia wypadły idealnie. Ten wyjątkowy czas występuje tylko raz w roku. Boże Narodzenie jest rytuałem wiążącym ze sobą i umacniającą rodzinne więzi. Każdy człowiek potrzebuje rytuałów, ponieważ umacniają go i podbudowują. I tak też należy traktować święta Bożego Narodzenia. Należy zredukować zbyt wygórowane wyobrażenia i oczekiwania. Dążenie do perfekcji wywołuje presję, a ta z kolei prowadzi do napięć i gniewu.

Christmas StressStres podczas świątecznych zakupów

Nie zwlekaj z zakupem prezentów do ostatniej chwili z zakupem prezentów. Jeśli do świąt zostały 2 tygodnie, nie zamawiaj zakupów w sklepie internetowym, ponieważ przesyłka może zostać dostarczona dopiero po świętach. Lepiej wybrać się do centrum handlowego, gdzie mamy szeroki wybór marek i produktów. Zakupy przedświąteczne mogą być stresujące także ze względu na konieczność wydatków. Nie kupujmy prezentów, które nie są na naszą kieszeń. Lepiej kupić drobne upominki niż zadłużać się na nowy rok.