Walentynki, święto zakochanych. Skąd się wzięło? Jak je obchodzić?

     Walentynki w Polsce są obchodzone stosunkowo od niedawna, bo zaledwie od lat 90-tych XX wieku. Jednakże mimo krótkiego stażu święto to zadomowiło się u nas na dobre i obchodzą je zarówno młodzi jak i nieco starsi zakochani.

     Wybór świętego Walentego na patrona zakochanych nie jest do końca jasny. Jedno z wytłumaczeń jest takie, że w okresie gdy przypada dzień świętego Walentego ptaki na Wyspach Brytyjskich łączą się w pary, a to sprzyja uniesieniom serca. Z Wielkiej Brytanii pochodzi też pierwsza zachowana kartka walentynkowa, którą można oglądać w Muzeum Brytyjskim.

     Inna teoria mówi, że święto to zaczerpnięto z kultury rzymskiej. Właśnie w Rzymie od 13 do 15 lutego odbywały się uroczystości ku czci boga płodności. Była to huczna a zarazem rozwiązła zabawa. Jednak cesarz Oktawian August zniósł to święto nakazując wstrzemięźliwość przedmałżeńską. Kiedy wprowadzono chrześcijaństwo święto zmieniono na dzień świętego Walentego, a z upływem czasu stał się on dniem zakochanych.

     Walentynki, czyli 14 lutego to dzień szczególny. Mimo iż wiele osób uważa je za święto czysto komercyjne, to mimo wszystko ma ono swój urok. Na tę okazję zakochani przygotowują się już znacznie wcześniej. Zwłaszcza osoby nieśmiałe i takie, które po raz pierwszy chcą wyznać miłość mają w tym dniu niepowtarzalną okazję. Za pomocą kartek z miłosnymi wyznaniami podpisanymi jedynie „Twój Walenty”/”Twoja Walentynka” można wyznać miłość anonimowo. Zakochani będący w związkach robią sobie drobne prezenty świadczące o ich głębokim uczuciu. Kobiety często otrzymują kwiaty, zazwyczaj bukiety czerwonych róż, słodycze i bieliznę. Natomiast one obdarowują swych ukochanych bokserkami w śmieszne wzory, własnymi zdjęciami, słodkościami itp. Popularne są także romantyczne kolacje przy świecach, wieczór w kinie albo w teatrze, wieczorne spacery, a także oświadczyny w tym wyjątkowym dniu.

     Walentynki można obchodzić na różne sposoby, ale najważniejsze jest to by mieć obok ukochaną osobę. Codzienność sprawia, że pary będące w długich związkach nieco zapominają o swoim uczuciu i nie przywiązują uwagi do drobnych gestów i oznak miłości. Walentynki są więc świetnym powodem aby przypomnieć sobie ile dla siebie znaczymy i powiedzieć o tym ukochanej osobie. Chociaż raz w roku warto wybrać się na randkę z mężem/ żoną i uczcić swoją miłość. W ten dzień można bez wyrzutów sumienia objadać się słodkościami, lodami i truskawkami z bitą śmietaną. Jak wiadomo „przez żołądek do serca” więc niczego sobie nie odmawiajmy.

     Dzień zakochanych to przede wszystkim szansa na wyznanie uczuć komuś, kto jeszcze o tym nie wie. Miłosny list można podrzucić wybranej osobie i czekać na jej reakcję. Może to będzie początek wielkiej miłości…

     Walentynki to zarówno komercja jak i święto, które sprawia, że 14 lutego staje się dniem wyjątkowym. Co roku o tej samej porze ludzie w różnych miejscach na ziemi wyznają sobie miłość i zapewniają o swym uczuciu. Może więc w tym roku warto przypomnieć sobie te słowa i wyznać ukochanej osobie po prostu „kocham Cię”.