Co warto zobaczyć w Czarnogórze (Montenegro)?

     Czarnogóra jest najmłodszym państwem w Europie jednak nie zmienia to faktu, iż jest regionem bardzo atrakcyjnym dla nielicznych jeszcze turystów. Fascynują kontrasty jakie można napotkać w tym nie do końca jeszcze odkrytym kraju. Z jednej strony pokryte bujną roślinnością wybrzeże Adriatyku a z drugiej szare, posępne góry i niedostępność terenu. Wody Adriatyku zachwycają błękitem, wzdłuż wybrzeża ciągną się piaszczyste plaże (choć kamieniste również można spotkać) i urocze zatoczki.

     Pobyt w Czarnogórze warto rozpocząć od Boki Kotorskiej, jedynego fiordu w południowej Europie. Na jego brzegach rozrzucone są liczne zabytkowe miasteczka.

     Warto tu wspomnieć o miasteczku Kotor. Otoczone ono jest średniowiecznymi murami, które wznoszą się aż ku szczytom skał i łączą z twierdzą św. Jana. W miasteczku znajdują się liczne zabytkowe budowle: domy, kościoły i pałace. Można odwiedzić romańską katedrę z wieżami o wysokości 35 metrów i posłuchać ciekawych legend związanych z tym miejscem. Dość niespotykaną ciekawostką Kotoru są…koty. Spotkać je można wszędzie, na ulicach, w krzakach, na śmietnikach.

     Kolejnym miasteczkiem o którym nie można nie wspomnieć jest Budva licząca 2500 lat. Niezapomniany widok sprawiają góry otaczające miasto a w pobliżu morze. Na szczególną uwagę zasługuje starówka wysunięta w głąb Morza Adriatyckiego. W połączeniu z śródziemnomorskim klimatem tworzy imponujący widok.

     Najbardziej znanym i ekskluzywnym miejscem w Czarnogórze jest Sveti Stefan. Położone na skalistej wysepce i oddzielone od lądu wąską, piaszczystą mierzeją malutkie niegdyś miasteczko przeobraziło się w luksusowy kompleks hotelowy. Turystów z całego świata przyciągają piękne plaże, niepowtarzalna atmosfera i wszechobecny luksus.

     Dla odmiany, najtańszym miastem Czarnogóry położonym nad morzem jest Ulcinj. Niczego mu jednak nie brakuje a nawet można tam spotkać troszkę egzotyki. Ponieważ miasto i okolice zamieszkuje mniejszość albańska, rzeczą normalną są spotykane często minarety. Oprócz atrakcyjnych cen Ulcinj posiada pięknie położoną starówkę i 12 kilometrową plażę. Plaża ciągnie się aż do granicy z Albanią a piasek jest szary i drobny.

     Stolicą Czarnogóry jest Podgorica licząca 160 tysięcy mieszkańców. Ze względu na swoje położenie stanowi idealne miejsce wypadowe w różne rejony kraju. Blisko stamtąd do ośrodków narciarskich w Górach Dynarskich i równie blisko do Adriatyku. W stolicy nie zachowało się zbyt wiele zabytków. Obejrzeć można interesującą wieżę zegarową, akwedukt rzymski i ruiny twierdzy.

     Najwyższym masywem górskim Czarnogóry jest Durmitor położony przy granicy z Bośnią. Masyw ten jest rezerwatem biosfery UNESCO. Niezapomnianych wrażeń dostarczy całodniowa wyprawa na najwyższy szczyt Durmitoru – Bobotov Kuk(2523m n.p.m.). Ze szczytu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok.

     Nie można tu pominąć Parku Narodowego Skadarské jezero. Jezioro położone między czterema masywami a równinami nad rzekami Zeta i Morača, jest największym jeziorem na Bałkanach. Na jeziorze znajdują się duże i małe wysepki, jest ich około 50. Na jednej z nich można odnaleźć ruiny dawnego więzienia dla osób nie umiejących pływać. Jezioro Skadarskie jest największym rezerwatem ptaków w Europie. Występuje tu około 270 gatunków ptaków.

     Pobyt w Czarnogórze nierozerwalnie wiąże się z balsamicznym zapachem, szumem morza i pięknem natury. Nie dziwi więc fakt, że kraj ten został uznany przez UNESCO za najbardziej ekologiczny obszar na świecie.

     Dodatkowym atutem są niższe ceny i tańsze noclegi niż np. w Chorwacji, a ich standard jest na wysokim poziomie. Warto też wspomnieć o czarnogórskiej kuchni. Przygotowane tam dania mają wyjątkowy, śródziemnomorski smak, którego nie spotka się nigdzie indziej.

     Najtańszą formą dojazdu do Czarnogóry jest samochód lub autobus. Samochód ułatwia dalsze podróżowanie po kraju, choć trzeba bardzo uważać na wąskich, górskich drogach.

     To, co przyciąga do Czarnogóry, to niewątpliwie przepiękne miejsca, krajobrazy i zabytki. Nie można jednak zapomnieć o bogatej kulturze tego miejsca i gościnnych mieszkańcach.