Częstochowa. Ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć?

     Częstochowa otrzymała prawa miasta prawdopodobnie w 1357 roku. Historia miasta wiąże się ściśle z Ojcami Paulinami, którym Władysław Opolczyk w 1382 roku powierzył w opiekę obraz Najświętszej Maryi Panny. Jasnogórskie wzgórze stało się również doskonałym punktem obronnym, dlatego wokół klasztoru powstały fortyfikacje..

     Częstochowa jest przede wszystkim mekką dla osób wierzących. Jednak na Jasną Górę powinien wybrać się każdy, ponieważ jest to niezwykłe miejsce, a sanktuarium wywiera ogromne wrażenie pod względem architektury i wystroju. W mieście można liczyć również na spędzenie czasu na relaksujących spacerach i podziwianiu pięknej architektury innych miejsc.

     Częstochowa jest szeroko znana przede wszystkim z pielgrzymek na Jasną Górę. Należy do największych i najsłynniejszych ośrodków pielgrzymkowych w obrębie Europy. W sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej podniosłą rolę odgrywa obraz Czarnej Madonny otoczony głębokim kultem. Obraz słynie z łask, których ludzie doznają za jego sprawą. Droga do klasztoru wiedzie przez jasnogórskie parki. Po wyjściu z nich należy przejść przez cztery bramy. Najpierw przechodzimy przez bramę Lubomirskich z figurą św. Michała. Druga brama to brama Matki Boskiej Zwycięskiej z jej postacią. Kolejna brama to brama Matki Bożej Bolesnej, a ostatnia to Brama Wałowa. Brama Wałowa nazywana również Bramą Jagiellońską jest najstarsza. Wspomniany obraz znajduje się w kaplicy Cudownego Obrazu. Kaplica została wybudowana na przełomie XIV i XV w.. Kształt kaplicy pozostał niezmieniony. Gotycka rzeźba Piety dekoruje ołtarz Matki Boskiej. Z kaplicy prowadzi przejście do Sali Rycerskiej. Bazylika Jasnogórska posiada mury z XV w., ale późnobarokowe zdobienia zostały wykonane po jej pożarze, który miał miejsce w 1690 r.. Została wyposażona w kaplice: św. Pawła Pustelnika, Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętych Relikwii. Srebrna lampa nad ołtarzem głównym jest darem żony Jana III Sobieskiego, królowej Marysieńki. Skarbami Jasnej Góry są ponadto: biblioteka, refektarz i Muzeum 600-lecia. Kaplica Pamięci Narodu jest miejscem o podniosłym charakterze, w której znajdują się szczątki poległych w obronie polskiego narodu.

     W architekturze sanktuarium wyraźnie zaznacza się wieża z iglicą, na której umieszczono figurę kruka z kawałkiem chleba w dziobie i chorągiew ozdobiona monogramem Maryi. Drogę Krzyżową zbudowano na linii bastionów, które otaczają budowlę. Bastiony służą również jako dogodne punkty widokowe. Zespół klasztorny na Jasnej Górze jest najważniejszym zabytkiem Częstochowy, ale zabytkowy jest również miejscowy ratusz. Muzeum Częstochowskie zgromadziło liczne zbiory na temat historii i kultury regionu częstochowskiego, a w ratuszu znajduje się jedna z jego ekspozycji. Obiekt pochodzi z XIX w.. Został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Franciszka Reinsteina. Oprócz jasnogórskiego sanktuarium warto jeszcze odwiedzić bazylikę archikatedralną p.w. Świętej Rodziny i cmentarz żydowski. Park Miniatur Sakralnych przedstawia najważniejsze obiekty sakralne w Europie i na Ziemi Świętej. Dom z XVII w. przy ul. Mirowskiej w przeszłości pełnił funkcję karczmy. Podobno odpoczywał tu Jan III Sobieski i Napoleon. W dawnym zajeździe przy al. Najświętszej Maryi Panny zachowały się zabudowania w postaci bramy i wozowni. Dom Bata jest kolejnym zabytkowym budynkiem. Zbudowany w stylu późnego klasycyzmu służył jako cukiernia, a także jako kino. Dom Frankego, Dom Księcia i Kamienica Katedralna również nie powinny zostać pominięte podczas zwiedzania. Nieco odmienną atrakcją jest Planetarium Akademii im. Jana Długosza. Miłą odmianą jest również ławeczka z figurą Haliny Poświatowskiej z kotem oraz ławeczka dr Władysława Bieńskiego. Parki miejskie pod Jasną Górą są wspaniałym miejscem spacerowym.

     Przebywając w Częstochowie można zatrzymać się w hotelach i hostelach. Dostępne są apartamenty i pokoje gościnne. Można przenocować też w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym św. Kaspra lub Domu Rekolekcyjnym przy ul. św. Barbary. Restauracji, barów, pizzerii i pubów z jedzeniem nie brakuje. Każdy znajdzie coś dla siebie.

     Wycieczka do Częstochowy wymaga przede wszystkim zabrania ze sobą stosownej odzieży. W sanktuarium na Jasnej Górze powinno się mieć zakryte ramiona i schludny strój. Częstochowa jest miejscem, które służy spacerom, więc wygodne buty zawsze się przydadzą. Nieodzownym elementem każdego turysty jest aparat fotograficzny.