Emigracja do Australii. Wyjazd i życie w Autralii.

Australia jest państwem położonym na kontynencie australijskim i na wyspie Tasmania. Jego naturalnymi granicami są wody Oceanu Indyjskiego i Spokojnego.

Australia posiada terytoria zamorskie, w tym wyspę Norfolk, Wyspy Bożego Narodzenia i Wyspy Kokosowe, Wyspy Heard i McDonalda. Australię zamieszkuje około 20 mln mieszkańców, w tym około 140 tys. osób tworzy australijską Polonię. Australia należy do najsłabiej zaludnionych krajów na świecie. Niemal 75% mieszkańców kraju mieszka na południu Australii. Najgęściej zaludnionymi prowincjami tego kraju są Wiktoria i Australijskie Terytorium Stołeczne. Kraj ze stolicą w Canberze dzieli się na sześć stanów i dwa terytoria federalne.

Wyjazd do Australii

Istnieje kilka sposobów na uzyskanie legalnej możliwości pobytu w Australii. Wiza skilled independent (tzw. migracja wykwalifikowana niezależna) jest przyznawana w oparciu o system Skill Select. Polega ona na tym, że należy najpierw zarejestrować się w bazie danych kandydatów do migracji. Do wybranych kandydatów wysyła się zaproszenie, w odpowiedzi na które można złożyć odpowiednie podanie. Wiza skilled independent jest przyznawana osobie spełniającej test punktowy. Opiera się on na liście zawodów SOL. Punkty są przyznawane między innymi za doświadczenie zawodowe, znajomość języka angielskiego i wiek.

Innym wariantem migracji wykwalifikowanej jest sponsorowanie przez rodzinę oraz migracja regionalna (tzw. SIR). Migracja wykwalifikowana sponsorowana przez rodzinę opiera się na niższych wymogach punktowych. Niemniej konieczne jest posiadanie bliskiej rodziny zamieszkałej w Australii i wpłacenie kaucji. Migracja regionalna również wiąże się z obniżonymi wymogami punktowymi. Niemniej konieczne jest uzyskanie nominacji stanowej. Imigrant może mieszkać wyłącznie poza obszarem wielkich metropolii przez pierwsze 3 lata.

Wiza pracownicza (457) jest sposobem na znalezienie pracy. Imigrant powinien znaleźć pracodawcę za pośrednictwem sieci internetowej i pracować u niego. Ogromną zaletą wizy pracowniczej jest gwarancja stałego dochodu. Niemniej wiza pracownicza ma pewne wady. Imigrant powinien samodzielnie wykupić ubezpieczenie medyczne. Po upływie 2 lat pracy na wizie 457 pracodawca może wystąpić o wizę rezydencką bez konieczności uznania kwalifikacji zawodowych.

Życie w Australii

Koszty życia w Australii są dość wysokie. Wynajem mieszkania to wydatek rzędu 300 – 1000$ australijskich. Opłaty za telefon i Internet wynoszą przeciętnie 100$, podobnie jak koszt biletu w przypadku transportu publicznego. Ceny żywności nie są bardzo wysokie, zwłaszcza w przypadku egzotycznych owoców i owoców morza. Miesięczny koszt wyżywienia dla jednej osoby wynosi około 200 – 300$.

Australijski rynek pracy

Zawody poszukiwane w Australii widnieją na liście SOL. Osoba starająca się o uzyskanie zatrudnienia na takim stanowisku powinna posiadać odpowiednie wykształcenie i doświadczenie oraz odpowiednio je udokumentować. Po 2 latach pracy w Australii można złożyć wniosek o status rezydenta. Najpierw należy skontaktować się z firmą sponsorską, która następnie aplikuje o możliwość uzyskania pracownika na określone stanowisko. Osoba, której aplikacja zostanie pozytywnie rozpatrzona otrzymuje wizę 457 i legalne zatrudnienie w Australii. Osoby nie posiadające wykształcenia i doświadczenia w zawodach widniejących na liście SOL przeważnie poszukują pracy po przyjeździe do Australii. Najpierw należy postarać się o wizę turystyczną, która uprawnia do wjazdu na terytorium tego kraju. Nie uprawnia ona jednak do uzyskania zatrudnienia, dlatego po przyjeździe do Australii osoby poszukujące pracy aplikują o wizę studencką. Oferty pracy są publikowane na portalach internetowych (m.in. seek.com.au, mycareer.com.au). Większość Polaków mieszkających w Australii wykonuje pracę fizyczną, np. przeprowadzanie remontów. Przeciętna stawka za godzinę pracy wynosi w granicach 20 – 25$.

Dokąd emigrować?

Biorąc pod uwagę rankingi miast świata planując wyjazd do Australii warto rozważyć takie miasta, jak Perth, Canberra, Sydney i Melbourne.

Perth jest stolicą stanu Australia Zachodnia położoną przy ujściu rzeki Łabędziej do Oceanu Indyjskiego. Miasto jest zamieszkiwane przez około 2 mln mieszkańców, co plasuje je na czwartym miejscu w rankingu australijskich ośrodków miejskich. W Perth znajduje się główne lotnisko Perth Airport. Transport publiczny obejmuje głównie pociągi, promy i autobusy.

autralia_emigracjaCanberra jest miastem położonym w Australijskich Alpach nad rzeką Molonglo. Canberra pełni rolę centrum gospodarczego, kulturalnego i naukowego państwa. W ośrodku miejskim rozwija się przemysł spożywczy, elektrotechniczny, poligraficzny i precyzyjny. W Canberze znajduje się też Międzynarodowy Port Lotniczy i węzeł drogowy.

Sydney jest największym miastem Australii. Ośrodek miejski jest zamieszkiwany przez 4,8 mln mieszkańców. Sydney pełni rolę ośrodka finansowego, handlowego, transportowego i kulturalnego Australii.

Melbourne jest największym miastem położonym w stanie Wiktoria i drugim miastem w rankingu największych australijskich ośrodków – tuż po Sydney. Melbourne jest znaczącym centrum handlu i przemysłu. Znajdują się tam siedziby największych australijskich firmy i korporacji międzynarodowych. W Melbourne mieści się największy, australijski port morski. W mieście prężnie rozwija się także przemysł samochodowy.