Emigracja do Irlandii. Wyjazd, praca i życie w Irlandii.

Irlandia jest wyspiarskim państwem położonym w północno – zachodniej części Europy. Zajmuje ona znaczną część wyspy o tej samej nazwie.

Stolicą Irlandii jest Dublin (Baile Atha Cliath). Do grona największych miast należą Cork, Galway, Luimneach, Kingston i Waterford. Katolicyzm jest dominującą religią. W centrum wyspy rozciąga się Nizina Środkowoirlandzka, która na południu i północy graniczy z górami i wyżynami.

Wyjazd do Irlandii

Polski obywatel korzysta z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach UE. Paszport i dowód osobisty są dokumentami podróży uprawniającymi do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Irlandii. Wystarczy posiadać ważny jeden z wymienionych dokumentów. Pobyt nie może przekraczać 3 miesięcy. Ograniczenia swobody przemieszczania się i pobytu mogą występować tylko w przypadku zagrożeń dotyczących polityki bezpieczeństwa państwa i zdrowia publicznego.

Życie w Irlandii

W Irlandii nie występują zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne. Najczęściej opieka medyczna jest płatna, ale nie ma problemu z dostępem do usług medycznych. Przed wyjazdem do Irlandii należy uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument uprawnia do bezpłatnego korzystania z podstawowych usług medycznych, w tym między innymi nagłe wypadki, zachorowania i zatrucia. Przed udaniem się do lekarza w Irlandii warto sprawdzić, czy posiada on kontrakt z irlandzką państwową służbą medyczną. Prywatna wizyta u lekarza internisty wiąże się z kosztem wynoszącym około 40 – 50 euro. Za wizytę u specjalisty trzeba zapłacić około 100 – 155 euro. Jedna doba w szpitalu państwowym to koszt rzędu 40 euro, zaś w szpitalu prywatnym – 600 euro.

W Irlandii nie ma szczególnych norm prawnych i zwyczajowych, których złamanie mogłoby rodzić konflikty. Irlandczycy są przyjacielscy i otwarci. W kontaktach z nowo poznanymi osobami warto unikać sporów i rozmów na temat konfliktu w Irlandii Północnej, religii i języka. W pubach i restauracjach obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu. Banki i urzędy są otwarte w godzinach 10.00 – 16.00, zaś sklepy są czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 – 18.00 z wyjątkiem większych obiektów handlowych czynnych od 9.00 do 20.00. Na zakupy warto wybrać się w czwartek będący w Irlandii dniem handlowym. Koszty życia w Irlandii są jedne z najwyższych w Europie.

Rynek pracy w Irlandii

Rynek pracy w Irlandii jest otwarty dla polskich obywateli. Chcąc podjąć zatrudnienie w tym kraju należy uzyskać irlandzki numer ubezpieczenia społecznego zwany w skrócie PPS (ang. Personal Public Service Number). Można uzyskać go w lokalnym Wydziale Spraw Społecznych i Rodziny.

Można prowadzić własną działalność gospodarczą w Irlandii poprzez zarejestrowanie spółki z o.o., albo spółki akcyjnej. Osoby prowadzące firmę w Polsce mogą natomiast zarejestrować oddział w Irlandii. Osoba fizyczna może podjąć działalność na zasadach samozatrudnienia, co należy zgłosić w urzędzie skarbowym i lokalnym urzędzie.

Innym sposobem na znalezienie zatrudnienia jest odbycie praktyki lub stażu w ramach programów realizowanych przez prywatne przedsiębiorstwa lub przez uczelnie. Osoba chcąca odbyć praktykę lub staż musi spełnić kilka warunków formalnych. Można wśród nich wymienić ukończenie 18. roku życia i znajomość języka angielskiego. Można też bezpośrednio skontaktować się z pracodawcą i zaprezentować mu swoją kandydaturę na praktykanta bądź stażystę.

Praca sezonowa jest oferowana głównie w ramach branży gastronomicznej i turystyczno – hotelowej. Najłatwiej znaleźć pracę w Dublinie, Cork, Limerick, Galway i Waterford, ponieważ znajduje się tam najwięcej restauracji i barów. Osoby wykonujące prace sezonowe zwykle zarabiają stawkę minimalną.

Dokąd emigrować?

W większych miastach łatwiej znaleźć pracę. Dlatego też wśród najchętniej wybieranych miejsc emigracji można wymienić Dublin, Cork i Galway.

Malahide Castle 2Dublin jest największym miastem Irlandii położonym u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej. Miasto pełni rolę głównego ośrodka administracyjnego, kulturalnego i ekonomicznego kraju. Dublin jest też centrum turystyki. W mieście znajduje się port morski i lotniczy.

Cork jest drugim co do wielkości irlandzkim miastem. Leży ono przy ujściu rzeki Lee do Morza Celtyckiego. Cork jest głównym ośrodkiem przemysłu Irlandii. W mieście rozwija się przemysł farmaceutyczny (np. Pfizer, Novartis), spożywczy (np. Beamish and Crawford) oraz IT (m.in. Motorola, IBM).

Galway jest miastem położonym w zachodniej Irlandii liczącym około 75 tys. mieszkańców. Ośrodek jest słynny z mocnych tradycji celtyckich związanych z tańcem, muzyki i pieśnią.