Emigracja do Stanów Zjednoczonych. Wyjazd, praca i życie w USA.

Stany Zjednoczone Ameryki są rozległym państwem obejmującym 50 stanów, stołeczny Dystrykt Kolumbii i terytoria zależne (m.in. Wyspy Dziewicze, Wyspy Marshalla, Portoryko).

Do grona największych miast USA należą Waszyngton, Nowy Jork, Los Angeles, Chicago, San Francisco, Detroit, Filadelfia i Boston. Największe skupiska miast są usytuowane na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, co doczekało się miana Megalopolis Nowego Jorku. Nad Wielkimi Jeziorami znajduje się skupisko takich miast, jak Chicago, Cleveland, Pittsburgh i Detroit. Główne miasta nad Oceanem Spokojnym to Los Angeles, San Diego i San Francisco. Polonia jest skoncentrowana głównie w Chicago, Nowym Jorku, Detroit, Buffalo i Cleveland.

Wyjazd do USA

Wyjazd do USA w celach zarobkowych na kilka lat nie wymaga składania zgłoszenia do udziału w loterii wizowej. Można starać się o wizę tymczasową w celu podjęcia pracy w USA. Tego rodzaju wiza jest wystawiana maksymalnie na czas 6 lat. O wizę tymczasową mogą starać się osoby z wyższym wykształceniem w niektórych zawodach. Wiza jest przyznawana na podstawie zgłoszenia firmy amerykańskiej. Firma musi przed wystawieniem wizy udowodnić przed urzędem imigracyjnym, że nie mogą znaleźć pracownika o takim przygotowaniu zawodowym na terytorium Stanów Zjednoczonych. Po upływie ważności wizy tymczasowej pracownik musi wyjechać z USA. Może on także wziąć udział w loterii wizowej.

Życie w USA

Wyjeżdżając do USA warto mieć około 5 tys. – 10 tys. $, aby opłacić pobyt przez około 3 miesiące. Koszt wynajmu mieszkania wynosi w granicach 600 – 800$ miesięcznie.

Amerykański rynek pracy

W Stanach Zjednoczonych obowiązuje bardzo liberalny system pracy. Liczba dni wolnych wynosi zwykle w granicach 5 – 10. Przeciętny czas pracy wynosi około 10 – 12 godzin. Obecnie bezrobocie w Stanach Zjednoczonych rośnie, niemniej równolegle wzrasta liczba miejsc pracy w pozarolniczych sektorach. Obecnie wśród zawodów cieszących się największym zainteresowaniem można wymienić inżyniera biomedycznego, specjalistę diagnostyki medycznej, analityka rynku i specjalistę ds. marketingu, terapeutę ruchowego, dentystę, audiologa, lekarza specjalistę, weterynarza, terapeutę zajęciowego i optometrystę.

Dokąd emigrować?

Biorąc pod uwagę poziom życia i wzrost zarobków planując wyjazd do USA warto rozważyć takie miasta, jak:
– Columbus w stanie Ohio
– San Francisco w stanie Kalifornia
– Virginia Beach w stanie Wirginia
– Louisville w stanie Kentucky
– Portland w stanie Oregon
Columbus jest stolicą stanu Ohio leży w środkowej części regionu. W ośrodku znajduje się port lotniczy (Port Columbus), stacja kolejowa Union station oraz dworzec autobusowy Central Ohio Transit Authority. Transport publiczny jest dość dobrze rozwinięty. Columbus należy do najlepiej rozwiniętych gospodarczo miast Stanów Zjednoczonych. Rozkwit przemysłu przypadł na okres dwudziestego stulecia.

emigracja_usaSan Francisco jest miastem położonym na malowniczym półwyspie. Stanowi ono część obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area. Podstawą gospodarki miasta jest turystyka. Poza tym, od początku dwudziestego wieku miasto pełni rolę centrum usług bankowych i finansowych na Zachodnim Wybrzeżu. Gospodarka miasta jest powiązana z gospodarką San Jose i Doliną Krzemową. Ośrodek wspiera rozwój przemysłu biotechnologicznego i biomedycznego.

Virginia Beach jest miastem położonym w Stanach Zjednoczonych nad Oceanem Atlantyckim. Główną zaletą ośrodka jest to, że łączy się on z innymi miastami w zespole miejskim Norfolk – Virginia Beach – Portsmouth. Louisville jest zaś największym miastem stanu Kentucky. Ośrodek leży nad rzeką Ohio i jest częścią metropolii.

Portland jest miastem położonym w Stanach Zjednoczonych przy ujściu rzeki Willamette do Kolumbii. Ośrodek charakteryzuje się bardzo dobrze rozwiniętym transportem publicznym (m.in. tramwaje, lekka kolej, port lotniczy). W mieście rozwija się turystyka, przemysł drzewny, spożywczy i maszynowy. Dobrze rozwijają się także przemysł włókienniczy, odzieżowy i chemiczny.