Gniezno. Ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć?

     Gniezno było pierwszą stolicą Polski, z czego mieszkańcy są dumni po dzień dzisiejszy. Odkrycia archeologiczne dowodzą, że faktycznie właśnie tutaj toczyło się intensywne życie gospodarcze, polityczne, społeczne i kulturalne. Słynne zjazdy gnieźnieńskie odbywały się w mieście od 1000 roku. Do Gniezna zawitał sam papież Jan Paweł II w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha – patrona Gniezna i Polski. W Gnieźnie stoi jego pomnik.

     Gniezno naprawdę warto odwiedzić, chociażby po to, aby dowiedzieć się więcej o początkach państwa polskiego. Wiele informacji można zdobyć odwiedzając Muzeum Początków Państwa Polskiego. Mnóstwo kościołów, ale też muzea i oryginalne zabytki pozostawiają zwiedzających pod swoim urokiem na długi czas. Aby przekonać się o bogactwie historycznym i kulturalnym miasta, trzeba je zobaczyć na własne oczy.

     Stary ratusz o klasycystycznym charakterze mieści się przy ul. Bolesława Chrobrego. Powstał w 1830 r. Wyraźnie widoczne są specyficzne elementy architektury takie jak boniowania i dwa kute maszty. Jednym z najpiękniejszych zabytków są Drzwi Gnieźnieńskie. To arcydzieło sztuki romańskiej odlane w brązie powstało w 1175 r.. Drzwi umieszczono w jednym z portali dawnej archikatedry gnieźnieńskiej. W obramowaniu z roślinnym motywem zostały ujęte sceny figuralne podzielone na segmenty. Wypukła struktura i dbałość o detale przekonują o wielkiej pracy, jaką w to dzieło włożono. Koniecznie należy odwiedzić Muzeum Archidiecezjalne pełne rzeźb sakralnych, tkanin liturgicznych i portretów trumiennych. Medaliony i inne wyroby złotnicze stanowią sporą część kolekcji. Do katedry wiedzie ul. Tumska z mieszczańską zabudową z XIX w.. Na rynku stoją kamienice z XIX w., ponieważ większość zabudowań spłonęła w pożarze w 1819 r.. W Gnieźnie nie mogło zabraknąć pomnika Bolesława Chrobrego, który był przecież pierwszym królem Polski. W Gnieźnie rozwijało się szkolnictwo duchowe.

     Już na początki XVII w. powstało seminarium duchowne, które działa do dziś pod nazwą Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne. Obecny budynek pochodzi z XVII w., a niektóre jego części są efektem dobudowy w kolejnych wiekach. Odwiedzając miasto warto zaglądnąć przynajmniej do części kościołów: św. Michała, św. Piotra i św. Pawła, p.w. błogosławionego Michała Kozala, św. Krzyża, NMP Królowej Polski, św. Jerzego, św. Jana Chrzciciela. Pałac Arcybiskupi również jest zabytkowym obiektem, który służył gnieźnieńskim metropolitom i prymasom Polski. Ciekawość wzbudza muzeum założone w szpitalu psychiatrycznym. Faktycznie w budynku funkcjonuje Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, a w części wydzielonej jako muzeum można zapoznać się z historią szpitala. Ekspozycja obejmuje: stare fotografie, dokumenty, dawne łóżko przytwierdzane do podłogi i aparaturę medyczną. Na Wzgórzu Lecha zachowała się fontanna zdrojowa w atrakcyjnej klasycystycznej formie. Przejażdżka kolejką wąskotorową pośród malowniczych okolic Gniezna jest bardzo relaksującym przeżyciem. Kolejka przejeżdża przez Powidzie, gdzie można się zatrzymać i wykąpać w miejscowym jeziorze. Okolice są stworzone do wypoczynku.

     Baza turystyczna Gniezna jest bardzo rozbudowana. Nocleg można znaleźć w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, schroniskach i internatach. Agroturystyka jest rozwinięta. W gospodarstwach agroturystycznych często można liczyć na posiłki, ale w mieście funkcjonują też restauracje i bary. Nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokalu.

     Wybierając się na jakąkolwiek wycieczkę należy zadbać o wygodne i przewiewne ubranie. W Gnieźnie znajduje się dużo kościołów, więc jeśli chcemy je zwiedzać należy pomyśleć o zabraniu bluzki, która przykrywa ramiona. Lekkie obuwie sportowe przyda się, jeśli chcemy korzystać z możliwości wycieczek wokół Gniezna. W lecie na pewno przyda się kostium kąpielowy. Aparat fotograficzny umożliwi uchwycenie wspaniałych zabytków i krajobrazów.