Jemen. Wczasy lub wycieczka. Co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca.

     Jemen na Półwyspie Arabskim otaczają wody Morza Czerwonego, Morza Arabskiego i Zatoki Adeńskiej. Chociaż nie jest państwem kwitnącym pod względem turystyki to na pewno zasługuje na to, aby zostać bardziej docenionym.

Pierwsze kroki najlepiej skierować do Sany, stolicy Jemenu. W zwiedzaniu najważniejsze jest Stare Miasto, które znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wąskie uliczki splatają się ze sobą tworząc labirynt z wyjątkową architekturą. Poza Starym Miastem ulice są zatłoczone, a budowle szare. Pomimo tego miasto zachowało specyficzny, orientalny klimat. Budownictwo jest tu nietypowe, raczej niespotykane w innych miejscowościach Jemenu. Budynki mieszkalne przypominają raczej wieże. Mają postać wąskich obiektów o pięciu lub sześciu piętrach. Ozdabiają je alabastrowe fasady. Meczety, targowiska i tureckie fortyfikacje stanowią dodatkową wartość turystyczną. Na dodatek stąd jest blisko w góry.

     Na terenie Jemenu znajdują się cenne zabytki. W Marib można oglądać ruiny tamy, której wiek sięga dwóch tysięcy lat. Miasto warto odwiedzić ze względu na sabejskie świątynie. Odkryto sabejskie inskrypcje, ołtarze i rzeźby. Wychodząc poza teren miasta dotrzemy do świątyni światyni Haram Bilqis.

     Zabid było kiedyś stolicą Jemenu. Zabudowania miasta z XII w. obejmują przede wszystkim Stare Miasto. UNESCO uznało architekturę Starego Miasta za niebywale cenną i wpisało je na listę światowego dziedzictwa. Zabid w przeszłości pełniło rolę duchowego ośrodka muzułmańskiego.

     Taizz jest trzecim pod względem wielkości miastem Jemenu. Warto go odwiedzić ze względu na kilka zabytków. Władcy Jemenu w XVI w. ufundowali biały meczet al-Aszrafija, który wyraźnie zaznacza się na tle innych budynków. W mieście znajdują się jeszcze meczety al-Muktabija i al-Mudhaffar. Arabskie targi mają swój urok, więc i tutaj trzeba koniecznie zobaczyć jak toczy się handlowe życie. Ponad miastem wznosi się cytadela. Tam mieści się pałac gubernatora.

Al-Hudajda to portowe miasto nad Morzem Czerwonym, w którym tradycyjnie Stare Miasto pełni główną rolę turystyczną.

     Na najbardziej rozwiniętą miejscowość turystyczną wygląda Aden. Posiada komfortowe hotele i tereny rekreacyjne. Oprócz tego nie brakuje mu zabytków w postaci arabskich pałaców, fortyfikacji i budowli w stylu wiktoriańskim.