Karimata turystyczna. Jaką wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Karimata – jest to cienka prostokątna pianka wykonana z tworzywa sztucznego o grubości od pięciu do kilkunastu milimetrów i pokryta z jednej strony warstwą aluminium, która służy jako izolacja cieplna. Służy jako podłoże do ćwiczeń, spania dla utrzymania ciepła. Karimata jest popularna głównie z powodów swojej wagi – jej waga wynosi kilkadziesiąt dekagramów i prostoty jej użycia – wystarczy ją tylko rozwinąć.

     Przez wiele lat głównie jako podłoże do spania w warunkach turystycznych używany był materac dmuchany. Jeszcze nie jeden turysta pamięta wyprawy z namiotem, gdzie zapakowany był właśnie materac. Był wygodny, jednak nawet po złożeniu był dosyć ciężki i zajmował dość sporo miejsca, ponadto był też narażony na uszkodzenia na ostrych krawędziach i często nie można było go naprawić. Dlatego pojawienie się w na naszym rynku karimaty był rzeczywistym strzałem w dziesiątkę.

     Lekka i trwała i do tego niezbyt droga. To jej główne cechy powodujące, że jest bardzo chętnie kupowana nie tylko przez turystów ale również przez osoby aktywne fizycznie jako podłoże do ćwiczeń. Karimata w turystyce jest wykorzystywana głównie jako podłoże do odpoczynku. Na niej właśnie kładziemy śpiwór. Ma chronić przed chłodnym i niewygodnym podłożem. O jej wygodzie będzie więc przede wszystkim decydować jej grubość. Obecnie osoby zainteresowane mogą spotkać na rynku karimaty o grubości od 0,5cm, do 2cm, jednak najbardziej popularne są karimaty o grubości 1,2cm. Najczęściej są wykonane z pianki PE lub EVA, gdyż nie chłoną one wilgoci oraz są niezwykle lekkie i elastyczne.

     Coraz częściej kupowane są karimaty tzw. „głęboko tłoczone”. Zdecydowanie podnoszą one komfort spania. Jej charakterystyczną cechą jest specyficzne „użebrowania”, które powodują, że nawet na nierównym podłożu karimata zwiększa swoją grubość. Ponadto karimata taka zapewnia odpowiednią cyrkulację pod ciałem turysty.

     Dla lubiących wygody można polecić karimatę samopompującą. Jest ona wyposażona w zaworek, który wystarczy jedynie odkręcić i poczekać, aż zassie ona powietrze do oczekiwanego poziomu i następnie zaworek zakręcić. Łączy w sobie ona cechy karimaty oraz materaca pompowanego. Zapewnia większy komfort spania i jest nieco cięższa niż pozostałe karimaty. Podczas zakupu takiej karimaty należy zwrócić uwagę na jej szczelność oraz na gwarancję jaką daje producent – czyli okres gwarancji i sposób jej realizacji.

     Na rynku możemy spotkać bardzo wielką gamę karimat. Są karimaty jedno i wielowarstwowe, karimaty aluminiowe – stosowane zazwyczaj tylko w nagłych przypadkach, bowiem nie spełniają funkcji termoizolacyjnych. Trzeba podczas wyboru karimaty zwrócić uwagę na jakość użytego tworzywa. Często bywa, że po kilku wypadach karimata się odkształca i może tracić swoje właściwości izolacyjne.

     Kupując karimatę musimy się zastanowić na czym bardziej nam zależy na izolacji, a może bardziej na wygodzie? Trzeba także pomyśleć, czy chcemy mieć większą karimatę, która pomieści dwoje osób, a może starczy nam niewielka, która zajmuje jak najmniej miejsca w naszym plecaku, a przede wszystkim ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten element wyposażenia biwakowego.